Logo

Etykiety i opakowaniaDruk Cyfrowy

Fujifilm ogłasza wspólne prace projektowe z firmą Barberán

Obie firmy podjęły współpracę, aby pod koniec 2023 roku wprowadzić na rynek nową maszynę cyfrową. Maszyna ta będzie drukować z prędkością do 6000 metrów kwadratowych na godzinę, a duże firmy zajmujące się drukiem grafiki i oznakowań już podpisały umowy na zakup pierwszych egzemplarzy.

Po dwóch latach licznych i zakończonych sukcesem rozmów, firma Fujifilm uzgodniła warunki wspólnego projektu z hiszpańskim producentem druku przemysłowego Barberán, aby wprowadzić szybką, jednoprzebiegową maszynę atramentową na rynek grafiki i oznakowań.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Barberán stał się światowym liderem w dziedzinie wysokiej klasy, wysokowydajnych maszyn przemysłowych dla rynku tektury falistej – mając 30 klientów w samej Ameryce Północnej. Teraz to nowe partnerstwo łączy kompetencje produkcyjne Barberán z niezrównaną wiedzą firmy Fujifilm na temat integracji atramentów, chemii atramentu, a także jej bogatym doświadczeniem na rynku grafiki i oznakowań. Nowa maszyna będzie wykorzystywać specjalny nowy atrament i podkład Fujifilm, opracowane w wielokrotnie nagradzanej fabryce w Broadstairs w Wielkiej Brytanii, przeznaczone do drukowania na różnych podłożach, w tym na plastiku i płycie wiórowej.

Mająca 30 m długości i doskonały wbudowany silnik drukujący maszyna będzie w stanie drukować na wszystkich typowych podłożach do grafiki i oznakowań o maksymalnej szerokości 1,6 m z zapierającą dech w piersiach prędkością 6000 metrów kwadratowych na godzinę. Duże firmy z branży grafiki i oznakowań już są pod dostatecznym wrażeniem tej technologii, aby podpisać umowę na dostawę pierwszych maszyn, gdy te pojawią się pod koniec 2023 r.

– Starannie dobieramy naszych partnerów i firma Barberán nie jest wyjątkiem. Prowadzimy z nią bliskie rozmowy od ponad dwóch lat, ponieważ ma ogromną wiedzę na temat produkcji druku przemysłowego i dostrzegliśmy szansę na wzajemnie korzystne relacje. Ma już produkt jednoprzebiegowy, który sprawdził się w sektorze tektury falistej, a my mamy kompetencje, które pomogą jej dostosować go do bardzo różnych wymagań rynku grafiki i oznakowań – mówi David Burton, dyrektor handlowy w centrali Fujifilm WFIJ.

– Fujifilm ma silną pozycję na rynku w całym sektorze graficznym, zarówno analogowym, jak i cyfrowym — kontynuuje Burton. – Jest to obecność na rynku, która obejmuje druk komercyjny i opakowania, a także grafikę i oznakowania, które ze wszystkich sektorów graficznych najszybciej uległy cyfryzacji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Odegraliśmy kluczową rolę w tej transformacji, a dzięki temu projektowi możemy pójść o krok dalej – wspierając cyfryzację największych firm produkujących grafikę i oznakowania na świecie. Będziemy w stanie wskazać ścieżkę do cyfrowej transformacji firmom drukującym tak duże ilości, że (na razie) procesy offsetowe często nadal są bardziej uzasadnione ekonomicznie.

– To ogromne doświadczenie i nasze niezrównane kompetencje w dziedzinie rozwoju atramentu, w połączeniu z umiejętnościami firmy Barberán w zakresie maszyn ciężkich, czynią z nas idealnych partnerów, którzy są w stanie umożliwić rozwój działalności drukarniom wysokiej klasy płaskich grafik i oznakowań.

– Jesteśmy naprawdę podekscytowani wprowadzeniem naszej technologii na zupełnie nowy rynek. Kluczową rolę odegra tu ogromne doświadczenie firmy Fujifilm w druku grafiki i oznakowań, a także jej specjalistyczna wiedza w zakresie chemii atramentów i systemów atramentowych. Pracując razem, możemy utrzymać nasze prędkości i jakość druku oraz dostosować nasze systemy do znacznie szerszego zakresu podłoży, aby zaspokoić bardzo różne wymagania rynku w tym sektorze – dodaje Eladio Lerga, dyrektor techniczny firmy Barberán.


Więcej o poligrafii przeczytasz TUTAJ