Logo

Marketing MIX

Czy przy współpracy z agencją PR liczy się to, gdzie jest jej siedziba?

Firmy rozważające podjęcie współpracy z agencją PR biorą pod uwagę wiele kwestii. Jedno z nurtujących je niejednokrotnie pytań brzmi: czy jeśli moja firma chce rozpocząć współpracę z agencją PR to jej siedziba powinna być jak najbliżej firmy? Czy to jest istotne i może przesądzać o udanej współpracy? Otóż niekoniecznie.

Współczesne technologie umożliwiają łatwą i skuteczną komunikację na odległość, co oznacza, że agencja PR nie musi mieć siedziby blisko firmy klienta, aby móc z nim efektywnie współpracować. W dzisiejszych czasach wiele firm współpracuje z agencjami PR, które mają siedziby w różnych częściach kraju lub świata, a mimo to osiągają świetne wyniki. Dlatego np. agencja PR z Wrocławia może równie skutecznie obsługiwać klientów lokalnych, co firmy z Pomorza czy Podlasia. Zacznijmy jednak od tego, dlaczego w ogóle warto rozważać tego typu współpracę.

Atuty posiadania agencji PR

Posiadanie partnera w postaci agencji PR może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy. Jedną z nich jest doświadczenie i wiedza tego podmiotu. Agencja PR to specjaliści w dziedzinie komunikacji, którzy posiadają wiedzę i dysponują odpowiednimi narzędziami do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Ich wsparcie jest także nieocenione w przypadku zarządzania kryzysowego, w relacjach z mediami i wielu innych aspektach komunikacji.

Agencję PR charakteryzuje także coś, czego może brakować osobom wewnątrz firmy – obiektywizm. Eksperci z agencji postrzegają Twoją firmę z zewnątrz, co może być bardzo cenne w przypadku budowania wizerunku firmy i podejmowania decyzji dotyczących komunikacji z mediami, klientami i innymi grupami interesariuszy.

Nie bez znaczenia jest także dostęp do narzędzi i zasobów, którymi dysponują agencje PR. Niektóre umożliwiają monitorowanie wizerunku firmy, inne badanie opinii publicznej czy analizowanie mediów. A to tylko część spośród wielu innych narzędzi, które mogą pomóc w skutecznej komunikacji.

Współpraca z agencją PR zakłada, że podejmowane przez nią działania będą skuteczne. Agencja PR ma bowiem osiągnąć sukces dla Twojej firmy w dziedzinie komunikacji. Dzięki doświadczeniu i wiedzy, agencja PR jest także w stanie opracować strategie, które pomogą Twojej firmie osiągnąć cele biznesowe. Zatrudnienie takiego zewnętrznego podmiotu oznacza oszczędność, który można przeznaczyć na prowadzenie działalności biznesowej, a nie zajmowanie się komunikacją i wizerunkiem firmy.

Kluczowe aspekty udanej współpracy

Ważniejsze od miejsca siedziby jest to, aby agencja PR miała doświadczenie w Twojej branży i oferowała wartościowe rozwiązania, które pomogą Twojej firmie osiągnąć cele biznesowe. Oczywiście, jeśli siedziba agencji PR jest zlokalizowana w pobliżu Twojej firmy, to może to ułatwić pewne aspekty współpracy, takie jak spotkania i prezentacje, jednak nie jest to warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu w PR.

Warto pamiętać, że niezależnie od odległości między firmą a agencją, kluczowymi czynnikami udanej współpracy z agencją PR są sprawna komunikacja i zaangażowanie obu stron. Ważne jest, aby regularnie utrzymywać kontakt i zapewnić agencji PR dostęp do potrzebnych informacji i zasobów. Dlatego warto poszukiwać agencji PR, która ma elastyczne podejście do komunikacji i dostosowuje swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb klienta, niezależnie od odległości.

Wspólne dążenie do celu

Jak wspomniano, współpraca z agencją PR wymaga zaangażowania zarówno ze strony klienta, jak i zespołu agencji. Wkład merytoryczny klienta jest bardzo ważny, ponieważ to on najlepiej zna swoją firmę, produkty lub usługi, a także cele i wartości, które chce promować. Dlatego warto przekazać agencji jak najwięcej informacji o swojej działalności i oczekiwaniach dotyczących kampanii PR. Część firm o tym zapomina. Tymczasem o ile eksperci z agencji PR są w stanie zrobić wiele rzeczy samodzielnie, to bez wiedzy i wskazówek ze strony klienta trudno będzie im stworzyć skuteczną strategię PR. Wkład klienta może obejmować udostępnienie informacji o nowych produktach lub usługach, materiałów wideo i zdjęć, wywiadów, które można przeprowadzić z ekspertami firmy, a także udziału w wydarzeniach branżowych.

Ważne jest również, aby klienci byli otwarci na sugestie i pomysły agencji PR. Eksperci z agencji mają doświadczenie w planowaniu i realizacji kampanii PR, dlatego warto skorzystać z ich wiedzy i umiejętności.

Kto może skorzystać na współpracy z agencją PR?

Wbrew obiegowym opiniom współpraca z agencją PR nie jest zarezerwowana tylko dla dużych firm. Agencje PR oferują różnorodne usługi, które są dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych klientów, niezależnie od wielkości prowadzonego przez nich biznesu. W ramach współpracy z agencją firmy mogą się zdecydować m.in. na działania w zakresie media relations, content marketingu, social media managementu, event marketingu i wiele innych, w zależności od celów i oczekiwań.

Współpraca z agencją PR może przynieść wiele korzyści dla małych i średnich firm, które chcą zwiększyć swoją widoczność i zainteresowanie swoimi produktami lub usługami. Agencje PR mogą pomóc w budowaniu wizerunku marki, przyciąganiu nowych klientów i zwiększeniu sprzedaży.

Sprawdź TUTAJ.


Artykuł sponsorowany

TAGS