Logo

Media & maszynyWielki Format

Nowy atrament inkjetowy z autorską technologią AQUAFUZE od Fujifilm

Grupa Fujifilm ogłasza opracowanie nowej technologii atramentów inkjetowych AQUAFUZE, które łączą cechy atramentów na bazie wody i atramentów utwardzanych promieniami UV i są przeznaczone do zastosowań w wielkoformatowym druku inkjetowym. Nowy atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV zostanie wprowadzony na rynek jesienią 2024 roku.

Technologia atramentów inkjetowych AQUAFUZE jest autorską technologią Grupy Fujifilm do stabilnej dyspersji wodnej fotopolimerów. Grupa Fujifilm zastosowała swoją oryginalną technologię syntezy materiałów o wysokiej funkcjonalności oraz technologię dyspersji cząstek. Opierając się na tej dyspersji, Grupa Fujifilm opracowała nowy atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV, łącząc technologie recepturowania atramentów na bazie wody i atramentów utwardzanych promieniami UV.

Atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV nadaje się do zastosowań obejmujących oznakowania wewnętrzne i tapety, zaspokajając rosnące potrzeby rynku wielkoformatowego. Atrament jest bezpieczny i bezwonny podczas drukowania, a także oferuje wysoki poziom odporności na ścieranie i kompatybilność z różnymi podłożami drukarskimi. Oczekuje się, że atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV wyposażony w technologię atramentów inkjetowych AQUAFUZE stanie się nowym standardem na rynku wielkoformatowym, rozszerzając w przyszłości zakres działalności klientów.

 

 

Fujifilm
Składniki atramentu AQUAFUZE         

 

 

Fujifilm
Proces utwardzania atramentu

Przemysłowe atramenty inkjetowe dzielą się na trzy rodzaje: na bazie wody, rozpuszczalnikowe i utwardzane promieniami UV. Atramenty te są wybierane przez użytkowników na podstawie ich właściwości i zastosowań druku. W wielkoformatowym druku inkjetowym stosuje się głównie atramenty na bazie wody, utwardzane w wyniku działania ciepła, oraz atramenty utwardzane promieniami UV. Wraz z rozwojem druku wielkoformatowego, zastosowania i podłoża stają się coraz bardziej różnorodne. W rezultacie użytkownicy potrzebują obecnie atramentów, które oferują wysoką trwałość materiałów drukowanych i rozciągliwość warstw atramentu. To niezbędne cechy do gięcia i przetwarzania produktów. Ponadto, użytkownicy priorytetowo traktują bezpieczeństwo atramentu, w tym zapobieganie ulatnianiu się rozpuszczalnika i minimalizację zapachów powstających podczas drukowania. To ważny czynnik przy wyborze atramentu.

Technologia atramentów inkjetowych AQUAFUZE zostanie zaprezentowana na stoisku Grupy Fujifilm na targach drupa 2024.

Główne cechy atramentów na bazie wody utwardzanych promieniami UV, wykorzystujących technologię atramentów inkjetowych AQUAFUZE:

  •  Zastosowanie dyspersji fotopolimerowej ogranicza zatykanie się atramentowych głowic drukujących z powodu wysychania atramentu i zapewnia stabilny wyrzut atramentu.
  •  Atrament przylega do szerokiej gamy podłoży bez podkładów i optymalizatorów.
  •  Grubość drukowanego obrazu jest mniejsza, a powierzchnia atramentu staje się bardziej równomierna, co powoduje odbicie światła i uzyskanie połysku.
  •  Utwardzanie promieniami UV eliminuje konieczność nakładania warstwy wierzchniej na zadrukowane podłoże.
  •  Ograniczenie zapachu atramentu zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.
*1 Żywica dyspergowana w wodzie, która podlega reakcji utwardzania pod wpływem promieniowania UV

Więcej newsów z branży TUTAJ.