Event MIX Spodek – miejsce pozytywnych emocji

Spodek – miejsce pozytywnych emocji

0

O 45. urodzinach Spodka i pomysłach PTWP Event Center, nowego zarządcy obiektu, na poszerzenie liczby wydarzeń muzycznych i sportowych w sezonie 2016/17 mówią Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center i Marcin Stolarz, wiceprezes PTWP Event Center.

W maju PTWP Event Center zaczęło zarządzać Spodkiem. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli architektonicznych w Polsce i symbol Katowic, czy spółka ma pomysł na powrót do czasów świetności tego obiektu?

Spodek to miejsce kultowe, magiczne, które ma swój urok i mnóstwo atutów, ale także pewne ograniczenia. Niezależnie od nich, dążymy do tego, aby w hali odbywało się jak najwięcej wydarzeń. I to się udaje: od września do grudnia br. wszystkie weekendy są zajęte. Bardzo się cieszymy się, że do Spodka wraca agencja Live Nation – w listopadzie wystąpi tu Jean-Michel Jarre. Na ten koncert trudno już o bilety! Jesteśmy parterem do rozmów, na którego czekały agencje i firmy organizujące koncerty. Prowadzimy szereg rozmów, choć ten rok mamy już ograniczony, bo kalendarze tras koncertowych układane są z dużym wyprzedzeniem. Mamy ambicję, aby odbywały się tu zarówno duże wydarzenia sportowe, ale też aby wróciły tu duże eventy muzyczne. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, gdzie jest na rynku miejsce dla takiej hali jak Spodek. Jeśli organizator ściąga do Polski gwiazdę, na którą sprzeda np. 16 tysięcy biletów, to jest oczywiste, że będzie wolał zrobić koncert w hali, która taką liczbę fanów pomieści. Trudno spodziewać się, że zechce przyjść do Spodka. My celujemy w imprezy na 5 do 8 tys. osób i takie próbujemy ściągnąć.

Jedną z okazji dla przypomnienia jaką bogatą historię wydarzeń rozrywkowych, sportowych i innych ma katowicki Spodek są jego 45. urodziny, co szykujecie na tę specjalną imprezę?

Jubileusz Spodka odbędzie się 22 października br. Przybierze formułę dnia otwartego, który zwieńczy koncert gwiazd oraz wieczorny bankiet. W wydarzeniu, które będzie spektaklem prezentującym historię Spodka i związane z nim wspomnienia, udział wezmą m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz zespół Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w słynnym katowickim obiekcie. Będzie można usłyszeć m.in.: największe hity zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode, Deep Purple, oraz wokalistów: Joe Cockera, Leonarda Cohena i Erica Claptona. Wieczór pełen wspomnień, wywiadów i prezentacji multimedialnych poprowadzą Piotr Baron i Piotr Stelmach.

Program dnia otwartego obejmuje m.in.: ślizgawki na z lodowisku, animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, treningi i spotkania ze sportowcami, m.in. Mariuszem Czerkawskim, Piotrem Gruszką i Andrzejem Supronem, malowanie laurek i wyświetlanie prac na ekranie przed obiektem. W tym wyjątkowym dniu po Spodku oprowadzać będą znane, związane z halą osoby, np. Ireneusz Dudek, muzyk, organizator Festiwalu Rawa Blues, odbędzie się także debata „Spodek wczoraj, dziś i jutro”, w której udział wezmą m.in. dr Artur Grabowski ekonomista, Katedra Ekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przemo Łukasik, architekt, współzałożyciel Pracowni Medusa Group, prof. zw. dr hab. Marek Szczepański, socjolog z Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014.

We wrześniu PTWP Event Center przedstawił ramówkę wydarzeń na sezon jesień/zima 2016 w Spodku, jakie są główne cele, które chcecie osiągnąć jako nowi zarządcy, na jakie eventy stawiacie?

Od momentu przejęcia zarządzania Spodkiem i MCK w Katowicach w maju br., konsekwentnie realizujemy założone cele: z największą troską dbamy o obiekty, które są własnością miasta, dążymy do obniżenia kosztów ich utrzymania, staramy się pozyskać wydarzenia o dużym rozmachu i skali, chcemy istotnie zwiększyć liczbę odbywających się w obiektach imprez, a także staramy się budynki „otwierać” – oferować mieszkańcom miasta i regionu różne aktywności na co dzień – na basenie, sali gimnastycznej czy lodowisku.

Zgodnie z zaprezentowaną 2 września br. ramówką wydarzeń w miesiącach wrzesień–grudzień 2016, w Spodku i MCK obędzie się blisko 200 wydarzeń o różnym charakterze. W Spodku będą to m.in.: imprezy rozrywkowe, mecze i koncerty. Szacowana liczba gości, którzy wezmą w nich udział wynosi ok. 105 tysięcy osób. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach do końca br. przeważać będą szkolenia, kongresy, konferencje, spotkania i targi, w których łącznie udział weźmie ok. 145 tysięcy gości. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się m.in.: Mecz Gwiazd Siatkówki, 40-lecie zespołu Kombi, Rawa Blues Festival, koncerty, które zagrają: KULT, Sylwia Grzeszczak, Alter Bridge, Jean-Michel Jarre, muzyki filmowej oraz imprezy takie jak Mayday, Tribute to Michael Jackson, Disney on Ice – 100 lat magii Disneya, a także różne odsłony targów Silesia Bazaar, Katowice Tattoo Konwent, Śląskie Targi Książki, VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw i branżowe targi – kosmetyczne, ślubne, medyczne.

W jaki sposób zamierzacie rozszerzyć kalendarium wydarzeń o koncerty z udziałem światowych gwiazd muzyki, by  z sukcesem rywalizować z nowoczesnymi halami sportowo-widowiskowymi (np. w Łodzi czy Krakowie), które w ostatnich latach organizują o wiele więcej imprez tego typu niż Spodek?

Naszą ambicją jest, by Spodek i MCK w Katowicach były najlepszym kompleksem kongresowym w kraju pod kątem jakości i sprawności zarządzania. Dążymy do tego, by uwzględniając jego specyfikę i miejsce na rynku, Spodek stał się czołową areną wydarzeń muzycznych i sportowych średniej wielkości. Wprowadzamy także możliwość szerokiego korzystania z infrastruktury obiektów tak, by stały się one miejscem codziennej rozrywki i aktywności dla mieszkańców regionu.

Spodek to nie tylko hala widowiskowa, ale też mniejsze obiekty – basen, lodowisko czy sale gimnastyczne. Czy są w pełni wykorzystywane?

Wchodzący w skład kompleksu Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek basen ma wymiary 15m x 9m i połączony jest z dwoma saunami – suchą i parową. Dostępny jest codziennie w godzinach od 8.00 do 21.00, w każdą niedzielę dodatkowo oferuje naukę pływania dla dzieci. Od września na basenie przy Spodku działa także szkoła pływania dla niemowlaków oraz zajęcia z aqua aerobiku. Tylko w sierpniu basen odwiedziło 980 osób.

Dzięki naszym staraniom, sala gimnastyczna przy Spodku ma ok. 90 proc. obłożenie – korzystają z niej uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego, katowickie kluby, a także firmy i osoby prywatne. W harmonogramie zajęć do zagospodarowania pozostały pojedyncze godziny w tygodniu oraz soboty i niedziele.

Od czasu przejęcia Spodka w zarządzanie, otrzymaliśmy bardzo wiele zapytań i sugestii związanych z lodowiskiem. Postanowiliśmy odpowiedzieć na formułowane wprost oczekiwania fanów sportu na lodzie i zdecydowanie zwiększyć dostępność ślizgawek. Od pierwszego października zapraszamy na kryte lodowisko w centrum miasta, w hali Spodka, codziennie, w stałych godzinach. Zadbaliśmy także o infrastrukturę i udogodnienia dla odwiedzających lodowisko oraz ofertę gorących i zimnych napojów i przekąsek. Ślizgawki na lodowisku w Spodku są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 (wejście B, żółte) i 19:30 (wejście A, niebieskie). W soboty i niedziele ich dostępność jeszcze wzrasta – na lodową taflę w weekend można wchodzić od godziny 10:30 do 19.30. Dodatkowo, miłośnicy muzyki i tańca na lodzie mogą spotykać się na DISCO na lodowisku (w soboty, od godz. 19:30), a w każdą niedzielę dostępna jest także specjalna ślizgawka dla najmłodszych.

Bilety na lodowisko w Spodku można kupić na trzy sposoby: w kasach – na pół godziny przed rozpoczęciem pierwszej ślizgawki danego dnia – oraz w dowolnym czasie przez stronę www.bilety24.pl/public/spodek/ i za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne (dla IOS i systemu Android). Zapraszamy także do korzystania z wypożyczalni sprzętu. Dla korzystających z lodowiska przygotowaliśmy specjalne, niższe ceny biletów na basen i sauny w kompleksie Spodka. Oferujemy także możliwość wynajmu hali lodowiska i organizowania wyjątkowych imprez, treningów z gwiazdami dyscyplin sportowych oraz meczy towarzyskich czy turniejów sportowych.

Ten awangardowy pod względem architektonicznym obiekt z czasów socjalizmu ciągle zachwyca miłośników architektury, jest swojego rodzaju ikoną. Czy jest szansa, by Spodek był otwarty do zwiedzania nie tylko przy okazji organizowanych tam imprez?

Takich szans było już parę, a będzie jeszcze więcej. Zwiedzanie Spodka i MCK było jedną z propozycji w ramach naszej akcji „Miejskie wakacje”. Podczas pięciu wakacyjnych niedziel, w wycieczkach po Spodku i MCK wzięło udział ponad pół tysiąca osób. Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są dostępne oraz poznać najciekawsze fakty na temat powstania i historii obiektów. Cały czas otrzymujemy zapytania o kolejne terminy zwiedzania, pracujemy więc nad ustaleniem stałego harmonogramu. Na pewno zorganizujemy zwiedzanie podczas 45. Urodzin Spodka, do końca roku takich okazji będzie jeszcze co najmniej kilka. Pracujemy także nad profesjonalną, rozbudowaną trasą zwiedzania i uruchomieniem programu regularnych tur z przewodnikami – to nasz cel na 2017 rok.

Ze Spodkiem wiąże się wiele pozytywnych emocji i wspomnień, czy również dla Pana jakieś wydarzenie było szczególnie ważne?

Dla mnie Spodek istniał od zawsze, mieszkam blisko tego wyjątkowego obiektu i mam do niego ogromny sentyment oraz wiele związanych z nim wspomnień. Nigdy nie zapomnę pierwszego koncertu przeżywanego w Spodku – to był rok 1982 i walijska grupa hard rockowa Budgie. A potem Metalmania, koncert zespołu Metallica… Można długo wymieniać. Dobrą okazją do wspomnień – ale i pisania nowych, będą 45. Urodziny Spodka, na które serdecznie zapraszamy!

[galeria=”1″]

Rozmawiała: Jaga Kolawa