Event MIX Festiwal Tauron Nowa Muzyka atutem Katowic

Festiwal Tauron Nowa Muzyka atutem Katowic

0

Szeroka stylistyka muzyczna, unikalna lokalizacja i kameralna atmosfera, mimo stale rosnącej popularności – tak najkrócej można opisać Festiwal Tauron Nowa Muzyka.

Obecnie to czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce. Od 11 lat w malowniczej lokalizacji w Katowicach prezentują się najciekawsi debiutanci i najwięksi klasycy współczesnej elektroniki, ale także artyści jazzowi, rockowi i hiphopowi. Festiwal cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku, a Tauron Nowa Muzyka to marka będąca synonimem najwyższej jakości, rozpoznawanej i docenianej także poza granicami Polski. Aż trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 6-9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Impreza na stałe weszła do polskiego kalendarza festiwali, z roku na rok wzbogacając w doskonałym stylu sezon letni. Dzięki kombinacji futurystycznych dźwięków i postindustrialnych lokacji, Festiwal szybko zdobył lojalną publiczność. Z jednodniowego, niszowego wydarzenia, Tauron Nowa Muzyka przeobraził się na przestrzeni lat w czterodniowe święto muzyki. Z roku na rok rosła także frekwencja, osiągając regularnie kilkanaście tysięcy fanów.

Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, kiedy grupa przyjaciół, związanych z klubem Hipnoza oraz Agencja Artystyczna Fantomas, zdecydowała się zorganizować własny festiwal. Podczas pierwszej edycji imprezy w nieczynnym szybie kopalni Wilson wystąpili DJ Krush, Swayzak i Cristian Vogel. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice“, a w latach 2012-2013 Dolina Trzech Stawów. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka „Strefa Kultury”, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice“ w dzielnicy Bogucice.

Nowy, zaskakujący układ urbanistyczny tego zakątka miasta tworzą m.in. nowoczesna siedziba Muzeum Śląskiego i imponujący gmach NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia), a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Obecnie to kulturalna wizytówka Katowic, która latem zamienia się w pulsującą dźwiękiem przestrzeń festiwalową, z bogatym zapleczem gastronomicznym i handlowym. Odwiedza ją kilkanaście tysięcy fanów. To doskonała promocja dla stolicy Górnego Śląska.

– Miasto wspiera Festiwal. Impreza jest potrzebna i cieszy się dużym uznaniem, o czym świadczy sprzedaż biletów, a także nagrody, jakie Festiwal zbiera poza granicami kraju. Przez ostatnie lata otrzymywał wsparcie od miasta w wysokości 930 tys. zł brutto i taka sama kwota jest zaprogramowana w budżecie miasta do 2018 roku – zaznacza Maciej Stachura, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka, mimo koncentracji na brzmieniach niemal nieobecnych w mediach, z roku na rok mobilizuje coraz szerszą publiczność z Polski i Europy. Poszerzanie stylistyki muzycznej, przy zachowaniu elektronicznego „kręgosłupa“, okazało się receptą na długofalowy sukces. Zbliżająca się 12. edycja, która odbędzie się 6-9. lipca 2017 r. z pewnością potwierdzi miejsce Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w czołówce europejskich imprez muzycznych.

– Prace nad przyszłoroczną edycją Festiwalu cały czas trwają i są zaawansowane. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby informować o ostatecznym kształcie przyszłorocznej imprezy. Nie przewidujemy zmniejszenia skali wydarzenia, które zdobyło sobie międzynarodową rangę – podkreśla organizator Festiwalu Adam Godziek z More Music Agency.

Więcej informacji: www.festiwalnowamuzyka.pl.

JK