Event MIX Skutecznie wspieramy przemysł spotkań/ Sławomir Janecki

Skutecznie wspieramy przemysł spotkań/ Sławomir Janecki

0

O działalności CWK jako młodego obiektu na eventowej mapie Polski, najważniejszych wydarzeniach minionego roku oraz planach przyszłorocznych działań – opowiada Sławomir Janecki, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu.

W jaki sposób Opole widzi swoją rolę w przemyśle spotkań i wydarzeń?
Myślę, że jesteśmy na początku drogi jeśli chodzi o systemowe podejście, takie jak stworzenie regionalnego Convention Bureau. Póki co robimy swoje obsługując rosnącą z roku na rok liczbę konferencji krajowych i międzynarodowych. Upatruję w tej gałęzi przemysłu ogromny potencjał dla naszego regionu. Podobnie jak w przypadku „inwestycji outsourcingowych” jeszcze niedawno nikt nie dawał naszemu miastu wielkich szans, a teraz okazało się, że wiele międzynarodowych firm otwiera swoje przedstawicielstwa właśnie w Opolu. Jak pokazuje raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016” Poland Convention Bureau oraz Polskiej Organizacji Turystycznej, wkład przemysłu spotkań w gospodarkę kraju to 1577,3 mln zł, a łączny wkład w tworzenie miejsc pracy to 30 312 miejsca pracy w skali kraju. Warto również zwrócić uwagę na ponad 150 międzynarodowych konferencji planowanych w Polsce do 2021 r. oraz prawie 7 mln uczestników tylko w omawianych spotkaniach w 2015 r. Chcielibyśmy w jak największym stopniu uczestniczyć w tej gałęzi przemysłu. Mamy wszystkie atuty do tego, by stać się przyjaznym miejscem spotkań: nowoczesne obiekty konferencyjne, rosnącą bazę hotelową, dogodne połączenia komunikacyjne z lotniskami (Katowice, Wrocław, Kraków, Ostrava) oraz z autostradą A4, a także piękne okolice służące również rozrywce po konferencji (lasy, zamki, pałace i inne atrakcje turystyczne).

Na co kładą Państwo największy nacisk jako organizatorzy wielu branżowych wydarzeń?
Poza świetnie przygotowanym obiektem do wszelkich branżowych wydarzeń dysponujemy bardzo merytorycznym zespołem realizacyjnym, który podejmuje wszelkie wyzwania wspierając się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą w organizacji różnego rodzaju imprez – takich jak np. targi, konferencje, eventy. Zależy nam, aby nasi klienci współpracując z nami, odczuwali komfort i mieli przekonanie, iż usługę wykonujemy na jak najwyższym poziomie.

Jakie najciekawsze wydarzenia odbyły się w minionym roku w Centrum?
Jesteśmy dumni, że w 2016 roku udało nam się już zorganizować trzecią edycję wydarzeń targowych o zasięgu ogólnopolskim. Pomimo dużej konkurencji na polskim rynku wydarzeń branży piwowarskiej i  winiarskiej w październiku odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piwa, Wina & Sera pt: „OpolFest” skupiając ciekawe propozycje nowopowstałych browarów rzemieślniczych oraz polskich winnic. Niewątpliwym powodzeniem cieszą się Targi Edukacyjne – Edu Opole, na których obserwujemy jak ewoluuje oferta szkolnictwa wyższego i średniego oraz targi dla najmniejszych czyli Kids & Fun EXPO. Oprócz cyklicznych wydarzeń po raz pierwszy zorganizowaliśmy dwa wydarzenia skierowane dla Pań – czyli Kobiety w Centrum oraz do Panów – Mężczyźni w Centrum. Te wydarzenia, to połączenie eventu z ofertą wystawienniczą. Każdy odwiedzający mógł skorzystać z darmowych warsztatów, prelekcji, zobaczyć występ iluzjonisty, jak również posłuchać dobrej muzyki na żywo. Należy pamiętać, że CWK to nie tylko imprezy targowe. Jesteśmy przede wszystkim instytucją otoczenia biznesu i naszym głównym celem jest wsparcie oraz organizacja wydarzeń biznesowych. W 2016 roku mamy całkiem pokaźny dorobek w tym zakresie. CWK było organizatorem oraz współorganizatorem m.in.: Kongresu Samorządowego, wydarzenia-Biznes Mixer Kooperacja, Międzynarodowej Konferencji Bridge.

Czy macie zapełniony już kalendarz wydarzeń na przyszły rok? Na jakie eventy szczególnie stawiacie?
Pomimo, że działalność CWK to niespełna 3 lata, już teraz możemy potwierdzić, że ekspansywne wkroczenie na rynek obiektów konferencyjno-targowych przełożyło się na wizerunek marki oraz zainteresowanie naszą ofertą różnych środowisk. Duża część eventów, które wypełniają kalendarz to nasze cykliczne targi, rezerwacje firmowe, konferencje, spotkania dyplomatyczne oraz wydarzenia sportowe organizowane przez zewnętrzne podmioty. W roku 2017 odbędzie się już 6. Ogólnopolski Kongres Branży Spożywczej, na którym spotkają się przedstawiciele największego sektora produkcyjnego w Polsce. Postawiliśmy sobie wysoką poprzeczkę i planujemy również koncerty z gwiazdami międzynarodowego formatu z okazji 800-lecia naszego miasta Opola.

Które branże najczęściej wybierają Centrum na organizację swojego wydarzenia? Czy prowadzą Państwo jakieś statystyki na ten temat?
Ponieważ jesteśmy ośrodkiem, który jest współfinansowany ze środków unijnych, oczywiście jesteśmy zobowiązani do prowadzenia takich statystyk bardzo skrupulatnie. CWK ma bardzo wielu klientów różnych branż, co roku odbywają się u nas Targi Ślubne, Festiwale Tańca, Wystawy Psów Rasowych, wydarzenia sportowe, Kongresy Branży Spożywczej, a także wiele innych, więc branż jest sporo i są naprawdę bardzo różne. Gdybym miał wybierać to pewnie postawiłbym na branżę moto, która szczególnie upodobała sobie nasz obiekt organizując Automotive Suppliers czy inne wydarzenia o charakterze motoryzacyjnym.

Rozmawiał Andrzej Kuczera

Sławomir Janecki – Od pięciu lat związany z opolską administracją. Najpierw w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki kierował Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera – jednostką odpowiedzialną za pozyskiwanie inwestorów dla województwa opolskiego oraz wspieranie eksporterów. Od dwóch lat kieruje Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Absolwent międzynarodowych szkól handlowych przez wiele lat związany z biznesem i handlem zagranicznym.

Artykuł ukazał się w piątej edycji Katalogu OOH event. Pobierz wersję online TUTAJ.