Event MIX Oddech wolny od smogu

Oddech wolny od smogu

61
0
590_443_crop_news_oddech-bez-smogu-w-manor-house-spa

Smog to prawdziwa zmora polskich miast. Jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów  w Europie. Wyjeżdżając w wolnym czasie dobrze wybierać miejsca, gdzie można oddychać czystym powietrzem. Jednym z nich jest kompleks Manor House SPA w mazowieckich Chlewiskach, gdzie w dbałości o zdrowie gości w czasie rzeczywistym monitoruje się stężenie pyłów zawieszonych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska, w Polsce z tego powodu przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób rocznie. Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 33 znajdują się w Polsce. Ekolodzy, naukowcy, lekarze alarmują: Polska się dusi!

Niestety z każdym rokiem problem jakości powietrza staje się coraz poważniejszy, a my każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji znajdujących się
w powietrzu. Substancje te osadzają się na powierzchni skóry, przenikają w jej głębsze warstwy, co przyspiesza oznaki starzenia. Najgorszy jest smog, czyli chmura związków chemicznych i pyłów przemysłowych unosząca się nad dużymi ośrodkami miejskimi, którą potęguje mgła i bezwietrzna pogoda. Taki koktajl związków jest ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Ciężko się ochronić przed ich szkodliwym wpływem, a oddychać musimy, niezależnie od jakości otaczającego nas powietrza. Wdychane powietrze pełne zanieczyszczeń jest niebezpieczne dla całego organizmu, bowiem szkodzi wielu narządom ciała. Na szczęście nasza świadomość rośnie, powstaje sieć sensorów powietrza, które umożliwiają monitorowanie stanu powietrza i zobaczenie w czasie rzeczywistym czym oddychamy w danej lokalizacji na mapach online.

Na terenie kompleksu hotelowego Manor House SPA w mazowieckich Chlewiskach zainstalowano system monitorowania, który pozwala na bieżąco szczegółowo analizować stan i mierzyć jakość powietrza (poziom zanieczyszczenia powietrza
i smogu). Sensor Airly zbierając informacje z obszaru o promieniu 1,5 km i przetwarzając miliony gotowych do wykorzystania danych mierzy m.in.: temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Dzięki zaawansowanym algorytmom pozwala również sprawdzić prognozę czystości powietrza na najbliższe 24 godziny. Platforma Airly umożliwia sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji oraz w jej najbliższym sąsiedztwie.

– Z zaniepokojeniem obserwujemy alarmujące komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach, dlatego zdecydowaliśmy się na zainstalowanie czujników Airly. Musimy mieć świadomość jak niebezpieczny dla naszego zdrowia jest smog, dlatego dobrze wiedzieć czym oddychamy”– mówi Grażyna Wrona, Prezes Manor House SPA i dodaje: – Mamy to szczęście, że Chlewiska leżą w otoczeniu obszarów Natura 2000 objętych ochroną, a na terenie kompleksu Manor House SPA dzięki wspaniałemu drzewostanowi rozległego, zabytkowego parku mamy lepsze powietrze niż wiele regionów Polski, zwłaszcza duże miasta.

Czujniki zostały zainstalowane w ogólnodostępnym miejscu (na futrynie drzwi wejściowych do Pałacu Odrowążów), gdzie każdy gość może sprawdzić bieżące wskaźniki. Odczyty mogą być sprawdzone również online bez wychodzenia z pokoju na własnym smartfonie czy komputerze. Sensor Airly przedstawia dane pomiarowe w czasie rzeczywistym za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI.

Indeks jakości powietrza
Zanieczyszczenie powietrza
PM10 [μg/m3]
PM2,5 [μg/m3]
Bardzo dobry
0-25
0-15
Dobry
25-50
15-30
Umiarkowany
50-90
30-55
Dostateczny
90-135
55-82.5
Zły
135-180
82.5-110
Bardzo zły
> 180
> 110

Pomiary są widoczne także na specjalnej MAPIE, na bieżąco można też monitorować jakość powietrza w Manor House SPA na stronie obiektu.

MW