Event MIX Metamorfozy przestrzeni, czyli jaką rolę odgrywa scenografia eventu?

Metamorfozy przestrzeni, czyli jaką rolę odgrywa scenografia eventu?

0
Jaka rolę odgrywa scenografia eventu

Przestronna pusta sala w starym, postindustrialnym budynku. Niedoświetlona, z zimnymi ścianami i taką też temperaturą wewnątrz… chwilę później tłum ludzi, artystów, gra świateł, muzyka sącząca się z głośników, zapachy pobudzające wszystkie zmysły, cudowna atmosfera. Co sprawia, że nawet najbardziej surowe miejsce lub pozornie najmniej nadające się na organizację eleganckiego eventu, przeobraża się w magiczną przestrzeń, budzącą zachwyt nawet kilkuset osób?

Lokalizacja eventu to jedna z najważniejszych składowych jego powodzenia. I choć nie tylko od niej zaczyna się planowanie wydarzenia, to w dużym stopniu właśnie ona decyduje o wrażeniach, które pozostają w pamięci uczestników. Wybierając lokalizację, organizator musi przede wszystkim dopasować ją do charakteru i formy imprezy. W zależności od potrzeb, (jak i możliwości), wybiera więc przestrzeń niemal gotową pod event (sala teatralna czy sala bankietowa w hotelu) lub miejsce zupełnie „surowe”, być może w nieoczywistej lokalizacji, ale za to plastyczne, które można zaaranżować według własnych wyobrażeń. Sztuka kształtowania przestrzeni odgrywa niebywałą rolę w tworzeniu przysłowiowego efektu WOW. To gra najdrobniejszych nawet detali z reflektorami, artystami, tancerzami i rekwizytami. Dobrze przemyślana i skonstruowana scenografia sprawi, że nawet najbardziej ascetyczne wnętrze ożyje i onieśmieli swoim blaskiem.

Taka surowa przestrzeń jest najbardziej wymagającą, a jednak sięgamy po nią coraz częściej, ponieważ daje olbrzymią satysfakcję, niezależnie od tego, czy organizujemy kameralny bankiet, czy konferencję o światowym zasięgu.

O tym, jakie wrażenie może wywołać scenografia świadczą słowa jednej z nowych osób w firmie Exclusive Event – Karoliny, która niedawno dołączyła do teamu EE. Jej pierwszy event, w którym wzięła udział, miał miejsce właśnie w jednej z takich surowych i wymagających przestrzeni.
– Asystowałam przy próbach artystów, rozstawianiu stolików i próbach świateł. Obserwowałam te wszystkie szczegóły, które z każdą godziną łączyły się w jedną, spójną całość, choć przyznam, że zastanawiałam się, czy taka drobiazgowość jest faktycznie konieczna. Jednak kiedy nadszedł moment rozpoczęcia eventu, wyszłam na salę główną i zaniemówiłam. Wszystkie emocje, które nagle odczułam, były wręcz nie do opisania. Nagle dostrzegłam przepiękny, spójny obrazek: światło, scenografia, artyści, oprawa muzyczna i nawet te „szczegóły”, których znaczenia wcześniej nie dostrzegałam. Zrozumiałam, jak bardzo zwykłe wydrukowane numerki na stołach odstawałyby od całości. Czułam się jak Alicja, która przeszła przez króliczą norę i wpadła do innego, magicznego świata. Nie potrafiłam uwierzyć, że ten surowy budynek, który zastałam po przyjeździe to to samo miejsce. Moje zmysły chłonęły niesamowitą atmosferę. Światła, muzyka na żywo, akrobaci i tancerze, których wcześniej przecież już widziałam na próbach – to wszystko razem sprawiło, że przeniosłam się do magicznego świata – mówiła Karolina, opisując swoje wrażenia po zakończonym evencie.

Aby efekt był zachwycający, dekoracja, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja postaci/ hostess, oświetlenie, muzyka i wiele innych detali musi perfekcyjnie ze sobą współgrać. Pojęcie „scenografia” jest jak widać bowiem niezwykle szerokie. Można je porównać do malowania obrazu, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, a organizatorów do artystów, którzy to dzieło tworzą. Należy jednak pamiętać, że sama scenografia to wiele, ale jednak nie wszystko. By wydarzenie zaspokoiło nawet najbardziej wysublimowane gusta gości, konieczne jest drobiazgowe przygotowanie scenariusza, wizja i współpraca ze sprawdzonymi wykonawcami. To dopasowanie wszystkich elementów – składowych eventu jest kluczem do jego sukcesu.

Metamorfoza trudnej przestrzeni to olbrzymie wyzwanie, jednak dla niezapomnianego efektu, warto je podjąć.
– W Exclusive Event nie boimy się takich wyzwań i wychodzenia poza schematy. W naszych produkcjach łączymy wiele grup artystycznych, często kilkudziesięciu muzyków i dziesiątki drobiazgów w jeden obraz, dzięki czemu powstają swoiste eventowe dzieła sztuki. Perfekcyjny event nie jest przypadkiem, to praca kilkudziesięciu osób, z olbrzymią wiedzą i pasją – dodaje Adriana Piekarska, założycielka i właścicielka największej na Śląsku agencji eventowej Exclusive Event.

Adriana Piekarska
, Exclusive Event
Wersja online dostępna TUTAJ.