Event MIX Jak wybrać mikrofon sceniczny?

Jak wybrać mikrofon sceniczny?

0
Jak wybrać mikrofon sceniczny
Nagłośnienie wydarzenia muzycznego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wiedzy i talentu realizatora dźwięku, ale również od dostosowania sprzętu do miejsca, w którym odbywa się impreza. Duże znaczenie ma także odpowiedni dobór mikrofonów do charakteru wykonywanej przez artystę muzyki.

Profesjonalne nagłośnienie jest ważnym elementem organizacji dużej imprezy muzycznej. Dobierając sprzęt nagłaśniający, trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie odbywa się koncert. Na powietrzu dźwięk niesie się zupełnie inaczej niż w sali. Dodatkowo ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość obszaru, który ma zostać nagłośniony, a także obecność przeszkód dla dźwięku. Należy także dostosować rozstawienie nagłośnienia do ukształtowania terenu. Dźwięk musi być słyszalny na całym obszarze objętym wydarzeniem, a nie tylko pod sceną. Z tego powodu trzeba zadbać o właściwe rozchodzenie się dźwięku.

 

Rodzaje mikrofonów

 

Kluczowym elementem każdego mikrofonu jest przetwornik. Zasadniczo wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje przetworników: dynamiczne i pojemnościowe. Mikrofony dynamiczne mają prostą budowę i nie wymagają zewnętrznego zasilania. Wystarczy je podłączyć do urządzenia przechwytującego sygnał. Mikrofony te są bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie ciśnienie akustyczne. Doskonale sprawdzają się w nagłaśnianiu głośnych źródeł dźwięku. Natomiast mikrofony pojemnościowe mają bardziej skomplikowaną budowę, wymagają źródła zasilania, do którego wykorzystuje się mikser, powermikser lub interfejs audio. Urządzenia te są bardziej wyczulone na dźwięk, dlatego są częściej używane w studio.

 

Jaki mikrofon wybrać?

 

Wokaliści używają zarówno mikrofonów dynamicznych, jak i pojemnościowych. Dynamiczne są częściej wykorzystywane na głośnej scenie, natomiast pojemnościowe lepiej sprawdzają się w warunkach izolowanych. Nie znaczy to, że przetwornik pojemnościowy nie nadaje się do koncertów live.

Wokaliści z bardziej subtelnym głosem powinni rozważyć używanie mikrofonów pojemnościowych podczas koncertów. Natomiast artyści śpiewający bardzo głośno muszą pamiętać, że mikrofony dynamiczne lepiej znoszą wysokie ciśnienie akustyczne, dlatego powinni z nich korzystać w studio.

Wybierając przetwornik mikrofonu, warto zwrócić uwagę na poziom szumów własnych, maksymalny poziom ciśnienia akustycznego, tłumik i filtr górnoprzepustowy.

Podczas wydarzeń estradowych takich jak koncerty live trzeba zadbać zarówno o zwykły mikrofon estradowy, jak i o bezprzewodowy. Dodatkowo ważne jest, aby zapewniał on dobre brzmienie, a do tego prezentował się bardzo profesjonalnie. Używane w trakcie imprezy mikrofony powinny być bardzo wysokiej jakości. To istotne zwłaszcza przy koncertach odbywających się na powietrzu, gdzie bardzo łatwo o zniekształcenia głosu lub szumy wywołane przez wiatr. Podczas organizacji takiej imprezy najlepiej zastosować inny mikrofon do śpiewu dla artysty, a inny do mówienia dla prowadzącego. Pamiętając o tych zasadach, łatwo przygotujemy odpowiednie nagłośnienie. bez tego trudno mówić o udanym koncercie.