Logo

Event MIX

Nowi artyści na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022

Do programu festiwalu dołączają: Klangphonics, Niklas Paschburg i Ania Leon. 

Już tylko tydzień pozostał do startu 17. edycji festiwalu! Między 21 a 24 lipca katowicka Strefa Kultury ponownie będzie tętnić pulsem nowej muzyki i dostarczać najbardziej intensywnych wrażeń. Do programu wydarzenia dołączają trzej kolejni artyści z Polski i zagranicy, zamykając skład grających. Jak co roku, w programie festiwalu nie zabraknie zarówno świeżych zjawisk, jak i doskonale znanych gwiazd. Poniżej harmonogram największych scen Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022.

Najwięcej fanów zgromadzi się pod główną sceną, która tradycyjnie stanie w imponujących przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Gwoździem programu Sceny Miasta Muzyki, będą koncerty takich gwiazd, jak uwielbiane w Polsce elektropopowe zespoły Moderat i HVOB, czy tytani nu-jazzu z The Cinematic Orchestra. Obok nich wystąpią najbardziej intrygujące wokalistki, jak Anna Calvi i Nilüfer Yanya, a także najciekawsi krajowi artyści, jak wyjątkowy wokalista Ralph Kaminski, obiecujący debiutant Szczyl oraz zawsze niezawodna grupa braci Waglewskich, czyli Fisz Emade Tworzywo.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć również mniej popularnych, nietuzinkowych brzmień z pogranicza abstrakcji i eksperymentu. Zadbają o nie artyści zaproszeni na Scenę Kameralną NOSPR. Za sprawą Sote doświadczymy zderzenia zawansowanych technologii z wielowiekową tradycją muzyczną Persji. Wokalne eksperymenty zaprezentuje japońska artystka Hatis Noit, a także dwunastoosobowa grupa wokalna Shards. Wystąpi obiecujący kompozytor, pianista i producent Niklas Paschburg, który właśnie dołączył do programu wydarzenia. Twórczość niemieckiego artysty łączy klasykę z ambientem i popem, generując wysmakowany chillout. Tauron Scena Kameralna NOSPR gwarantuje wysokie doznania i będzie jedną z najbardziej intrygujących podczas zbliżającej się edycji festiwalu.

Amfiteatr NOSPR to ta część Tauron Nowa Muzyka Katowice, gdzie przedstawiamy świeże zjawiska, które generują kosmiczną energię pod sceną. Nie inaczej będzie tym razem, gdy pod gołym niebem pojawi się tam PERŁA FEEL THE BEAT STAGE. W piątek, 22 lipca, usłyszymy na niej bardzo obiecujących przedstawicieli polskiej alternatywy, jak zespół Wczasy, znany z hitu „Dzisiaj jeszcze tańczę” oraz Jerzyka Krzyżyka, którego inspiruje nowa fala z lat 80. i nowy rap z USA. Wystąpi także niemiecki duet ÄTNA, łączący zmysłowe wokale i nastrojowe pianina. Na pytanie, czy muzykę elektroniczną można grać na żywo odpowiedzą Klangphonics. Trio łączy instrumenty akustyczne z nowoczesnymi technologiami, a ich organiczne brzmienia zachowują taneczną energię techno i house.

Tauron Nowa Muzyka

Sobotni wieczór otworzy jednak Ania Leon, młoda reprezentantka wytwórni Kayax, która przeciera w Polsce darkpopowe szlaki, inspirując się twórczością Billie Eilish. Usłyszymy także hipnotyzujące wokale czterech utalentowanych kobiet z Shyness. Iwona Skwarek czarowała głosem w projekcie Rebeka, aby teraz powrócić na scenę w roli liderki nowego girlsbandu. To będą dwa wieczory pełne wrażeń.

Scena Carbon to miejsce prezentacji intrygujących artystów, którzy łączą artystyczne eksperymenty z popularnością wśród publiczności. Wielu festiwalowiczów dokonuje tu największych muzycznych odkryć. W piątek 22 lipca i w sobotę 23 lipca usłyszymy tam mieszankę eksperymentalnej elektroniki, rapu, rocka i popu w wykonaniu nieprzeciętnych twórców z całego świata.

Tauron Nowa Muzyka

Wśród zaproszonych znajdują się tak znakomici didżeje, jak Skream, pionier dubstepu zakochany w muzyce house i techno oraz Lorenzo Raganzini, który uwielbia brudne, agresywne techno i szokuje wizerunkiem cyberpunkowego blackmetalowca. Rockowego pazura zapewni uwielbiana na świecie polska formacja Trupa Trupa. Prasa porównuje ich do Sonic Youth, Radiohead i sceny manchesterskiej lat 80.

Nie zabraknie też bardzo mocnej reprezentacji polskiej sceny rapowej. Na scenie Carbon wystąpią tak głośni twórcy, jak Zdechły OSA, CatchUp, Hodak, BartoKatt, a przede wszystkim ponadgatunkowy projekt Tymek/Urbanski. Nie zabraknie też trafionych eksperymentów, które zagwarantują dwie niezwykle utalentowane kobiety. Catnapp łączy najnowszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem, a wysublimowane dźwięki chóru i wiolonczeli zaprezentuje Resina.

Jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie powraca z międzygatunkowym programem artystycznym do niebanalnej lokalizacji. Warto odwiedzić go ponownie, nie tylko po wrażenia muzyczne. Podczas tegorocznej edycji wszyscy uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić Muzeum Śląskie, płacąc tylko 1 zł za wejście. Promocją objęte są zarówno stałe ekspozycje, których obecnie jest pięć, jak i każda spośród dziesięciu aktualnych wystaw czasowych. Szczególnie polecamy wszystkim odwiedzającym wystawy: „Głusza”, „Ludwika Ogorzelec. Wystawa Podziemna.” oraz „Poza Edenem. Sztuka Współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Warto połączyć pobyt na festiwalu z wizytą w Muzeum Śląskim.

W sprzedaży pozostają karnety dwudniowe i bilety jednodniowe. Można je nadal nabywać online na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet, Biletomat i Ticketmaster. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz. Karnety trzydniowe oraz bilety jednodniowe na koncert otwarcia zostały już wyprzedane. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice na stronie internetowej festiwalu.

Tauron Nowa Muzyka

Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia.

Więcej TUTAJ.


Więcej o podobnych wydarzeniach przeczytasz TUTAJ.