Logo

Media & maszyny

Mistrzowskie Dni Otwarte i 26 maszyn w jednym miejscu

Aż 26 ploterów zostało zaprezentowanych podczas największych Dni Otwartych Atrium, Ikonos i Artemis w Opolu. Na koniec prezentacji uczestnicy wspólnie kibicowali Polsce w meczu z Portugalią i mogli sami wziąć udział w piłkarskich zmaganiach.

– Do tej pory jeszcze nie zaprezentowaliśmy tyle maszyn. Wiele z nich przyjechało wprost z targów Drupa. Była to więc znakomita okazja zapoznać się z ploterowymi nowościami – mówi Michał Pytel, z działu ploterów Atrium.

Nowości Artemis wprost targów Drupa

– W opolskiej siedzibie wśród 26 urządzeń zaprezentowaliśmy kilka prawdziwych maszyn produkcyjnych marki Artemis. Były to także ich polskie premiery – dodaje.

Artemis serii UV-Y 2512 / 3020 to stołowe plotery o wysokiej precyzji i jakości druku na materiałach płaskich. Rozdzielczość 2880 dpi przy kropli 6, 9 lub 14 pl (w zależności od potrzeb i wymagań klienta) pozwoli na precyzyjny druk gadżetów, dekoracji, oznakowania informacyjnego, itd. Wysoka prędkość druku do 80 m2/h pozwoli na druk standów, reklam zewnętrznych, opakowań i szyldów w dużych nakładach. Na pokładzie drukarki może się znaleźć od 4 do 12 głowic Konica Minolta 1024i.

Artemis serii UV-Y wyposażony umożliwia zadruk materiałów o ciężarze do 300 kg. Grubość nośnika może sięgać 10 cm a jego rozmiar maksymalny w zależności od modelu 2.05 x 1.25 lub 3.05 x 2.05. Ploter Artemis UV-Y2512 można doposażać w system rolowy. Druk na materiałach płaskich odbywa się z wykorzystaniem funkcji automatycznego pomiaru grubości medium.

Tak duży ploter może być obsłużony przez jednego operatora dzięki kilku ułatwieniom, m.in. funkcji odwróconego podsysu o wydajności 35 kg na metr kwadratowy, automatycznemu systemowi pozycjonowania z bolcami. 8 niezależnych stref podsysu jest uruchamiane z poziomu pulpitu sterowania wyposażonego w komputer z oprogramowaniem.

– Ciekawą funkcją jest technologia druku przeplatająca kolejne zadrukowane pasy grafiki, co eliminuje paskowanie wydruków. W jednym przebiegu ploter może zadrukować aż 5 warstw atramentu! Ploter posiada także listwę dejonizującą produkcji amerykańskiej. Na karetce zainstalowane są 2 angielskie lampy UV Integration – dodaje.

Urządzenie posiada stabilną i wzmacnianą konstrukcję a ciężar jednostki wynosi 2100 kg.

Artemis UV-Y320x to ciężki ploter produkcyjny o szerokości 3.20 metra. Przeznaczony jest do precyzyjnego druku w jakości fotograficznej materiałów do wewnątrz, np. popularne podświetlane membrany, podświetlane elastyczne backlity, itd. Ploter może drukować także w trybie produkcyjnym 24/7 w wysokiej prędkości grafikę zewnętrzną jak banery, plakaty, itd.

W karetce urządzenia, znajdują się nowoczesne głowice Konica Minolta 1024i drukujące w rozdzielczości do 2880 dpi. W zależności od potrzeb, klient może zamówić głowice z 9 lub 14 pikolitrową kroplą.

Głównym nośnikiem do jakiego warto wykorzystać ten ploter to tzw. „membrany” czyli elastyczne, wytrzymałe i lekkie nośniki przypominające folię lub canvas z możliwością podświetlenia. Jest to materiał bardzo rzadko wykorzystywany w kraju, kiedy to na kontynencie azjatyckim jest dominujący. Jego atutami są duża szerokość (do 3.20 m), możliwość, składania, łączenia, łatwy transport, atrakcyjna cena i aspekt wizualny.

[galeria=”1″]

Dla użytkowników wymagających mniejszej szerokości został przygotowany Artemis UV-Y 180x. Jest to zaawansowany ploter UV drukujący ma materiałach elastycznych o szerokości do 1800 mm takich jak: membrany, ceraty, backlity, folie, banery, papiery, itd. Ploter znajdzie zastosowanie w druku reklam, grafik samochodowych, dekoracji, grafik wystawienniczych i sklepowych, obrazów i wielu innych w jakości fotograficznej. Za wysoka jakość druku odpowiadają głowice Konica Minolta o 6-pikolitrowej kropli. Wydajność tego urządzenia sięga 66 m2/h.

Artemis TX-Y320x to kompletny system produkcyjny on-line obejmujący drukarka i urządzenie utrwalające (kalander). System umożliwia wysoce wydajną produkcję flag, tkanin, odzieży, strojów sportowych, grafik reklamowych, elementów wyposażenia wnętrz, grafiki wystawienniczej , itp.

Urządzenie wyposażone jest w 4-8 wydajnych głowic Konica Minolta 1024i. Umożliwiają one zadruk tkanin w jakości fotograficznej o rozdzielczości maksymalnej do 1440 dpi. Wielkość kropli atramentu wynosi 14 pikolitra. Pod głowicą zainstalowana jest rynna na atrament pozwalająca zadrukowywać materiały o otwartej strukturze. Regulacja wysokości głowicy umożliwi zadruk materiałów o różnej grubości.

Operator obsługuje urządzenia za pomocą wbudowanego komputera oraz przyciskom sterowania. Kalander charakteryzuje się precyzyjną kontrolą temperatury

Szerokość urządzenia i zintegrowanego kalandra wynosi 3200 mm. Tak szerokie role wymagały zaprojektowania specjalnych systemów napinających i prowadzących materiał w czasie druku jak i transportu do kalandra. Pozwoli to na szybką realizację największych zleceń. Wydajność systemy sięga aż 190 m2/h. System jest w pełni automatyczny i przeznaczony do pracy w trybie 24/7. Cały system ma solidną i ciężką konstrukcję, która waży blisko 3 tony!

Premiery od Mutoha

Mutoh ValueJet 1604X to ekonomiczny wariant topowych drukarek 1624X i 1638X (również prezentowanych podczas Dni Otwartych) o szerokości 1.62 metra.

Nowy ploter wyposażony jest we wszystkie technologie firmy Mutoh takie jak Intelligent Interweaving (druk rozmytym rastrem bez paskowania) i Variable Dot (druk zmienną wielkością kropli) oraz Drop Master.

– Mutoh ValueJet 1604X drukuje niezmiennie w takiej samej, wysokiej jakości do jakiej przyzwyczajeni są użytkownicy ploterów tej serii. Na pokładzie nie zabrakło systemu nawijającego o udźwigu roli do 30 kg. Warto wspomnieć, że wszystkie plotery ValueJet produkowane są w Japonii. Przekłada się to na najwyższą jakość wykonaniamówi Michał Pytel z Atrium.

Drukarka, została zaprojektowana i produkowana jest w Japonii. Wyposażona jest w nowoczesną głowicę piezoelektryczną generującą krople atramenty z zakresu od 3.5 do 21 pl (Variable Dot).

Ploter może drukować sprzedawalne wydruki w prędkości 11.5 m2/h. Maksymalna produktywność urządzenia w jakości banerowej to 16 m2/h.

Mutoh ValueJet 1604X przeznaczony jest do druku różnego rodzaju grafik aplikowanych wewnątrz i na zewnątrz (banerów, plakatów, grafik samochodowych, grafiki wystawienniczych i sklepowych) jak również naklejek, etykiet, obrazów, dekoracji.

VJ-1604X to ploter korzystających z najnowszych atramentów firmy Mutoh – certyfikowanych przez EUROFINS tuszami Mutoh UMS. Są to w pełni ekologiczne farby pozwalające stosować wydruki we wnętrzach, spełniające surowe wymagania ekologiczne i posiadające pisemny certyfikat Indoor Air Comfort.

– Nowością, którą wprowadził w tym roku Mutoh jest opakowanie w jakich dostarczany jest atrament. Rolę kaset przejęły szczelne, hermetyczne worki, które umiejscawiane są w adapterze z tyłu plotera w pozycji pionowej. Taka pozycja pozwala praktycznie do zera zużyć zawartość worka z atramentem. Innymi zaletami atramentów w workach jest: czystość i szczelność systemu, brak kontaktu odgazowanych tuszy z powietrzem, ekonomiczna objętość 1000 ml czy choćby mniejsza powierzchnia wymagana za ploterem – kontynuuje Michał Pytel.

Piłkarskie emocje z IKONOS

Po prezentacjach uczestnicy Dni Otwartych wzięli udział we wspólnym grillu, połączonym z kibicowaniem Reprezentacji Polski w meczu ćwierćfianłowym Euro 2016. I choć awans było o włos emocji i nie zabrakło.

Co więcej, uczestnicy wzięli wzięli udział w konkursie strzeleckim, z nagrodami najwyższych lotów. Dosłownie.

www.atrium.com.pl

KL