Event MIX Lot dronem dostępny dla każdego? To już możliwe. | Łukasz Sobota

Lot dronem dostępny dla każdego? To już możliwe. | Łukasz Sobota

0

Czy dronem może latać każdy, jakie są uregulowania i ograniczenia prawne oraz jak znaleźć na nie sposób? O tym właśnie opowiada Łukasz Sobota, współzałożyciel firmy Custom Copters.

Zajmujecie się dronami, ale w trochę nietypowy sposób. Wszędzie potrzebne są zezwolenia i kursy, są także obostrzenia ze strony władz. Jednym słowem używanie drona to nie taka prosta sprawa. Wy znaleźliście na to rozwiązanie. Skąd pomysł?
Wszędzie, gdzie pojawialiśmy się z dronem robiliśmy furorę i wzbudzaliśmy bardzo duże zainteresowanie. Często zdarzało nam się spotykać ludzi, którzy prosili nas o możliwość samodzielnego wykonania lotu dronem, kolokwialnie mówiąc osoby zainteresowane pytały się ,,Czy damy polatać dronem?’’. Ze względów bezpieczeństwa niestety musieliśmy odmawiać, co przynosiło nam wiele smutku, ponieważ chcieliśmy dać możliwość czerpania frajdy wszystkim osobom, które spotykaliśmy na swojej drodze. Tak zrodził się pomysł stworzenia aplikacji, która umożliwi w krótkim czasie opanowanie prostych manewrów bez konieczności odbywania kilkudniowego szkolenia. W połączeniu ze specjalnie przygotowanym dronem, który został zaprojektowany specjalnie tak, by gwarantował najwyższy poziom bezpieczeństwa, stworzyliśmy system, dzięki któremu każda osoba po 2-minutowym szkoleniu jest w stanie wykonać lot dronem.

Wiemy już jaki rozwiązujecie problem. Czy może Pan powiedzieć na czym on polega? Czy wypożyczacie sprzęt, czy dostarczacie jedynie rozwiązanie?
Obecnie dostarczamy tylko rozwiązania, jednak w niedługiej przyszłości planujemy wdrożenie nowych możliwości. Wynika to z faktu, że wraz ze sprzętem zapewniamy profesjonalną obsługę (doświadczonych operatorów dronów i modelarzy), dzięki czemu świadczymy usługi na najwyższym poziomie. A na czym polega nasze rozwiązanie? Stworzyliśmy system, który jesteśmy w stanie w pełni konfigurować, między innymi ustawiamy maksymalną prędkość lotu oraz wysokość na jaką może wznieść się dron, dzięki czemu dostosowujemy sprzęt pod użytkownika i otoczenia. Sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego kontrolera do konsoli Xbox i zostało tak uproszczone, by nikt nie miał problemu z koordynacją ruchów, a zarazem dawało duże możliwości.

Do czego najczęściej używacie dronów na eventach? Jakie zlecenia są najczęstsze? Czy to jednak zabawa rozrywkowa czy rozwiązujecie poważne problemy?
Najczęściej na eventach wykonujemy usługi związane z interaktywnymi stanowiskami EasyDrone oraz wykonujemy zlecenia związane z fotografią z powietrza. Należy jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pojawiamy się z platformami latającymi, staramy się szerzyć podstawowe zasady bezpieczeństwa i zwiększać świadomość ludzi odnośnie nowoczesnych robotów. Pokazujemy, że drony pomimo tego, że wywodzą się ze środowiska militarnego, stanowią świetną atrakcje eventową, a ponadto mogą pomóc człowiekowi w wielu dziedzinach np. w geodezji, podczas inspekcji linii wysokiego napięcia czy akcji ratunkowych i w trudno dostępnych miejscach.

Jak funkcjonuje rynek dronów w Polsce? O jakich liczbach rozmawiamy i jak się rozwija technologia dronów?
Rynek dronów w Polsce jest jednym z najprężniej rozwijających się rynków na świecie. W 2015 roku wartość naszego krajowego rynku była szacowana na 165 mln. Jest to spowodowane dużą liczbą firm, które wprowadzają i rozwijają swoje rozwiązania oraz bardzo mocnym zapleczem merytorycznym płynącym z polskich uczelni w postaci doświadczonych studentów. Istnieje wiele kół naukowców, które zdobywają nagrody na międzynarodowej arenie, co tylko umacnia naszą pozycję na arenie światowej. Dalej należy zaznaczyć, że jesteśmy w czołówce, pod względem ilości certyfikowanych operatorów. Pod koniec 2015 roku było już ich około 1700 i ta liczba ciągle rośnie. Prawie w każdym większym mieście można znaleźć obecnie certyfikowanego operatora, który wykona dla nas zlecenie fotografii z powietrza.

Od kiedy pojawiły się drony nastąpiło wiele zmian, szczególnie prawnych. Co jeszcze może czekać właścicieli oraz firmy z dronami? Jaka jest przyszłość tej branży?
Po pierwsze trzeba powiedzieć, że rynek dronów nieustannie się zmienia i rozwija w niespotykanym wcześniej tempie. Jeszcze 3 lata temu szczytem możliwości było podniesienie małej kamerki sportowej GoPro, która oferowała słabą jakość nagrywania. Obecnie tworzone są dedykowane moduły i kamery, dzięki którym mamy stabilny obraz najwyżej jakości. Wprowadzane są systemy dzięki którym dron jest w stanie samodzielnie unikać przeszkód, bądź pracować w grupie (Swarm Intelligence). To wszystko sprawia, że każda firma, która pragnie utrzymać się na rynku musi ciągle się rozwijać i na bieżąco śledzić dostępne rozwiązania. Możliwe, że lada dzień do sterowania dronem nie będziemy używać aparatury sterującej tylko własnych myśli, bądź będziemy planować autonomiczne misje, które już obecnie są w dużej mierze możliwe. Tutaj należy również dodać, że przyszłości nie kreują firmy, tylko klienci i to od nich wszystko zależy. Przedsiębiorstwa starają się tylko spełnić te oczekiwania w jak najlepszy sposób. Wygrają firmy, które zaproponują najlepszy stosunek ceny do oferowanej jakości.

Nie obawiacie się sytuacji, że kolejne przepisy zakażą również Waszego rozwiązania? Co wtedy?
Pamiętamy o zmieniających się przepisach zarówno w Polsce jak i na świecie. Na bieżąco monitorujemy publikacje urzędu Lotnictwa Cywilnego i mamy ciągły kontakt z branżą. Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie dopasować nasze rozwiązania do panujących realiów. Ciągle się rozwijamy i opracowujemy nowe rozwiązania, dzięki czemu mamy szeroki wachlarz możliwości. Należy tutaj również powiedzieć, że wiele pomysłów niestety trafiło do kosza, ze względu na ograniczenia prawne, jednak należy pamiętać, że warto stosować się i latać zgodnie z przepisami, ponieważ dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Jaki był największy event, w którym braliście udział i jaka była Wasza rola?
Opowiem może nie o największym, a najciekawszym evencie. Mieliśmy przyjemność występować w jednym z największych centrów handlowych w Polsce. Na stanowisku można było podziwiać różne platformy latające, sprawdzić swoje umiejętności na symulatorach lotów, a przysłowiową wisienką na torcie była możliwość lotu prawdziwymi dronami. Naszymi gośćmi były zarówno osoby młode jak i w podeszłym wieku. Do dzisiaj wspominamy uśmiechy na twarzy wszystkich uczestników po wykonaniu pierwszego lotu dronem. Dodatkowo podczas trwania wydarzenia regularnie opowiadaliśmy o możliwościach wykorzystania dronów, co zaowocowało licznymi zapytaniami do nas z prośbą o udzielenie większej ilości informacji, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ takimi akcjami zwiększamy świadomość w naszym społeczeństwie

Zajmujecie się dronami, ale nie tylko. Jakimi rozwiązaniami możecie jeszcze zaskoczyć organizatorów eventów?
Prowadzimy również warsztaty i teambuldingi z wykorzystaniem dronów i samolotów. Podczas naszych warsztatów uczestnicy mają możliwość poznania podstawowych zasad aerodynamiki i budowy obiektów latających. Najważniejsze jest jednak to, że nie są to zajęcia teoretyczne tylko praktyczne. Pod okiem instruktora uczestnicy budują proste samoloty, latawce oraz inne obiekty latające. Kolejną atrakcją są pokazy lotów dronami (o ile pozwalają na to przepisy lotnicze i są spełnione wszystkie warunki bezpieczeństwa) oraz wirtualne loty 3D dronem przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości.

Rozmawiała Paulina Pięta

Łukasz Sobota – Inżynier Automatyki i Robotyki na Politechnice Śląskiej. Współzałożyciel firmy, aktualnie pełniący funkcję dyrektora marketingu i sprzedaży oraz członka zarządu Custom Copters sp. z o. o. Finalista konkursu Akcelerator Przedsiębiorczości Akademickiej Santander Universidades  oraz zdobywca pierwszego miejsca w konkursie „Mój pomysł na biznes”.