Event MIX „Niedokończony dom” na Świebodzkim – dziś spotkanie z Olgą Tokarczuk

„Niedokończony dom” na Świebodzkim – dziś spotkanie z Olgą Tokarczuk

0

W środę rozpoczął się we Wrocławiu niezwykły projekt z udziałem wybitnych twórców z Polski i zagranicy. „Niedokończony dom” potrwa na Dworcu Świebodzkim do 10 września. W programie m.in. spotkanie z Olgą Tokarczuk, sobotni koncert Julii Marcell oraz multimedialne widowisko teatralne.

Koncertem Julii Marcell rozpoczął się projekt „Niedokończony dom” Stephana Strouxa. To pierwsze w Polsce wydarzenie na taką skalę, ujmujące temat europejskiej tożsamości i ludzkiej godności. Autorzy podejmują refleksję na temat płynności granic i ludzkich wędrówek, mówiąc zaczepnie do widza „Don’t be so sure that you are legal!”.

Wydarzenie odbywa się codziennie na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu i składa się z dwóch powiązanych ze sobą części. Pierwsza, czynna dla widzów od godziny 17:00, to wystawy karykatur, fotografii, instalacje multimedialne oraz znakomite koncerty i czytania poetów. Część druga to widowisko teatralne, wokół którego skoncentrowana jest całość projektu. Spektakl będzie grany tylko do soboty 3 września na peronach dworca. Obie części są komplementarne, lecz mogą być traktowane, jako odrębne całości.

W projekt, poza Julią Marcell, zaangażowało się wielu znakomitych twórców, m.in. Zbigniew Libera, aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu, czy jedna z najważniejszych współczesnych pisarek Olga Tokarczuk. I to właśnie z nią odbędzie się spotkanie w czwartek 1.09 o godz. 19:00. Autorka zaprezentuje tekst o tożsamości dolnośląskiej, który zostanie stworzony przez nią specjalnie na potrzeby projektu. W materiale poetka analizuje tożsamość Dolnego Śląska i przez jej pryzmat próbuje zrozumieć, co dokładnie mamy na myśli, gdy mówimy o tożsamości europejskiej.

Przed spotkaniem z Tokarczuk, w programie m.in. wyjątkowy koncert „Religions or conversions”,podczas którego na jednej scenie zabrzmią trzy główne religie europejskie – chrześcijaństwo, judaizm i islam. Od godziny 17:00 otwarte będą wystawy oraz instalacje. Wśród nich warto wspomnieć kolekcję satyrycznych rysunków Marka Raczkowskiego zatytułowaną „Jak znieść, co nieznośne”, w której autor z właściwym sobie humorem obnaża ludzkie zachowania i reakcje na otaczającą rzeczywistość. O 20:30 odbędzie się pokaz spektaklu „Don’t be so sure that you are legal”. Przedstawienie porusza tematykę migracji ludzi w Europie. Za pomocą różnych form sztuki, jak teatr, film, dźwięk czy światło, autorzy starają się skłonić do refleksji na temat przyczyn, potrzeb i faktów związanych z ludzkimi wędrówkami. W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba),  a także artyści związani na co dzień z Instytutem Grotowskiego (Ditte Berkeley, Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg).

Projekt „Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines” potrwa do soboty 10 września. Bilety kosztują symboliczną złotówkę i będą dostępne bezpośrednio przed wydarzeniem.

[galeria=”1″]

Pełny program i więcej informacji na www.niedokonczonydom.pl.

JK