Event MIX Niezwykła atmosfera podczas 45-lecia Spodka  

Niezwykła atmosfera podczas 45-lecia Spodka  

0

Blisko 7-tysięczna publiczność wieczornego koncertu z udziałem gwiazd, 3 tys. osób biorących udział w atrakcjach Dnia Otwartego, a także ponad 1,5 tys. przedstawicieli świata biznesu, kultury, sportu i samorządów podczas wieczornego bankietu – tak przebiegały obchody jubileuszu 45-lecia najsłynniejszej w Polsce hali widowiskowo-sportowej. 

– Organizując obchody 45. Urodzin Spodka chcieliśmy oddać hołd ikonie Katowic, a także pokazać potencjał hali widowiskowo-sportowej połączonej z Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To tutaj mogą odbywać się wielkie wydarzenia o bardzo różnym charakterze: rozrywkowym, sportowym, naukowym czy biznesowym – przedstawiciele, decydenci z tych dziedzin byli naszymi gośćmi. Wierzymy, że dzięki magii tego miejsca i niezwykłej atmosferze, która panowała zarówno podczas koncertu, jak i wieczornego bankietu, będą chcieli tu wracać, jako uczestnicy wydarzeń, ale także jako organizatorzy własnych imprez – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center.

W ramach atrakcji i uroczystości przygotowanych z okazji 45. Jubileuszu Spodka (22 października 2016r.) odbyły się: dzień otwarty, debata o przyszłości obiektu, Koncert Gwiazd, wieczorny bankiet i charytatywna aukcja „Krzesła dla Iskierki”.

Podczas dnia otwartego Spodek odwiedziły tysiące osób, by wziąć udział w takich atrakcjach jak: ślizgawki na lodowisku, animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, spotkania i treningi z udziałem znanych sportowców, w tym m.in. z Mariuszem Czerkawskim i Andrzejem Supronem.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie legendarnej hali, podczas którego uczestnicy wsłuchiwali się w opowieści nietypowych przewodników: Sławomira Smyczka, profesora nadzwyczajnego w Katedrze Badań Konsumpcji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prorektora ds. internacjonalizacji i marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Grzegorza Stasiaka, aktora i kabareciarza znanego z programu telewizyjnego „Nauka jazdy”, Ireneusza Dudka, muzyka, organizatora Rawa Blues Festival oraz Kamila Durczoka dziennikarza, twórcy portalu Silesion.pl.

Każdy, komu bliski jest charakterystyczny katowicki obiekt, mógł wziąć udział w otwartej debacie pt. „Spodek wczoraj, dziś i jutro”.

– Dziś Katowice wzbogaciły się o inne charakterystyczne i unikatowe obiekty, ale Spodek wciąż jest niepokonany. Ten obiekt budzi ciągle żywe emocje. Nie starzeje się, lecz rozwija w różnych kierunkach. Każdy z obiektów Strefy Kultury mógłby być ikoną, ale Spodek wciąż wygrywa – stwierdził podczas debaty architekt Przemo Łukasik, członek Medusa Group.

Uczestnicy debaty podkreślali, że mimo niemal pół wieku istnienia i zmian na rynku imprez muzycznych czy sportowych Spodek wciąż ma bardzo duży potencjał, aby być nie tylko ikoną Katowic, ale jednym z generatorów aktywności społecznej i gospodarczej miasta. Podczas dyskusji pojawiła się także zapowiedź powrotu kultowych imprez takich jak Odjazdy i Metalmania.

W debacie udział wzięli: Ireneusz Dudek, muzyk, organizator Festiwalu Rawa Blues, dr Artur Grabowski ekonomista z Katedry Ekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przemo Łukasik, architekt, współzałożyciel Pracowni Medusa Group, prof. zw. dr hab. Marek Szczepański, socjolog z Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach, Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014 oraz Artur Rojek, muzyk, frontman Myslovitz w latach 1992-2012. W dyskusji wziął udział także Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, a całość poprowadził Kamil Durczok.

Wieczorem odbył się muzyczny spektakl prezentujący historię Spodka i związane z nim wspomnienia, w którym zagrali m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz zespół Cree. Na scenie pojawili się także: Piotr Gruszka i Andrzej Supron, nawiązując do bogatego sportowego dorobku hali. Koncert poprowadzili Piotr Baron i Piotr Stelmach.

Obchody 45-lecia zwieńczył bankiet, podczas którego przeprowadzono charytatywną aukcję „Krzesła dla ISKIERKI” na rzecz fundacji niosącej pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi. Swoje krzesła na licytację przekazały znane osoby m.in. aktorka Krystyna Janda, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, znana lekarka prof. Violetta Skrzypulec, zwycięzca rajdu Dakar Rafał Sonik oraz polski trębacz jazzowy i kompozytor Tomasz Stańko. Aukcję poprowadzili: Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez i Dariusz Kortko, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Katowice. W wyniku aukcji, konto fundacji Iskierka zasili w sumie 106 tys. zł.

***

Spodek to obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Oddany do użytku w 1971 roku, wpisał się na stałe w krajobraz Katowic i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Od 45 lat gości wielkie wydarzenia, koncerty, imprezy sportowe i wystawiennicze. Trybuny Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek mieszczą 11 000 osób, kompleks zawiera m.in. lodowisko, basen, salę gimnastyczną oraz hotel. Spodek, wraz z sąsiadującym Międzynarodowym Centrum Kongresowym, stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju.

www.spodekkatowice.pl

www.mckkatowice.pl

 JK