Logo

Marketing MIX

Inwestycje na reklamę w Europie optymistycznie wzrosły

Linear flat illustration for presentations white background marketing

Rynek reklamy w Europie Środkowo-Wschodniej przekroczył już poziom sprzed pandemii, osiągając wartość 9,5 miliarda euro w 2021 r. Reklamodawcy zwiększali inwestycje w reklamę online, w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce. Widać też liczne nowe trendy konsumenckie kształtujące się w całym regionie.

weCAN, sieć niezależnych agencji reklamowych i domów mediowych z Europy Środkowo-Wschodniej, opublikowała swój ósmy doroczny raport pod nazwą CANnual Report. Raport zawiera szczegółową analizę rynków reklamowych w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej z uwzględnieniem skutków pandemii Covid-19. Eksperci weCAN prezentują w nim obszerne dane na temat stanu poszczególnych rynków, najważniejsze tematy w lokalnych komunikacjach, które kształtowały reklamę w regionie, w ciągu ostatniego roku. Za polską część raportu odpowiadał dom mediowy MEDIA PEOPLE.

Raport zawiera artykuł dr Árpáda Raba, znawcy kultury cyfrowej i futurologa, który opisuje z historycznego punktu widzenia wpływ technologii cyfrowej na nasze życie, jak również w perspektywie nadchodzącej dekady.

TOP 5 mikro trendów konsumenckich w polskiej komunikacji w raporcie CANual 2021

Autorzy polskiej części raportu w swojej publikacji uwzględnili najważniejsze trendy konsumenckie.

1. KONCENTRACJA NA KLIENCIE I BUDOWANIE SPOŁECZNOŚCI

To bardzo popularny trend w komunikacji z wieloma grupami docelowymi. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w przypadku budowania społeczności z pokoleniem Z oraz bardzo konkretnych grup zgromadzonych wokół problemu lub potrzeb, np. opiekunowie osób starszych, niepełnosprawnych czy będących na diecie.

2. KWESTIE KLIMATYCZNE

Coraz więcej firm porusza kwestie klimatyczne w komunikacji. Działają jednak w obszarach, na które mają wpływ i są liderami, m.in. moda cyrkulacyjna, ochrona wody, ochrona zagrożonych gatunków itp. Niestety nadal w Polsce prowadzone są liczne kampanie greenwashingowe.

3. RENESANS MODELU ABONAMENTOWEGO

W czasie pandemii bezpłatne treści zalały polski internet. Może właśnie dzięki temu zdaliśmy sobie sprawę z wartości dobrej i wyselekcjonowanej jakości treści. Jesteśmy wreszcie gotowi za nie płacić. W modele abonamentowe wyszły w nowe kategorie konsumenckie. Robimy zakupy do domu, kupujemy soczewki kontaktowe (Vision Express), maszynki do golenia (Estrid), karmę dla psów (Piesotto) czy środki do higieny intymnej oraz podpaski sanitarne (Your Kaya). Dla własnego komfortu cyklicznie subskrybujemy wszystko, czego potrzebujemy, tak aby naszym jedyną troską był odbiór paczki co miesiąc.

4. RODZINA TO UCZUCIA, A NIE POTOMSTWO PO ŚLUBIE

Polacy przez wiele lat mieli przekonanie, że pojęcie „rodziny” definiuje małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz ich dzieci. Najnowsze badania (przedstawione przez Ringier Axel Springer) pokazują, że pojęcie „rodziny” definiuje uczucie między ludżmi.  Może być to rodzina patchworkowa, związek osób tej samej płci, a nawet (dla 11% Polaków) osoba, która nie jest w związku z innym człowiekiem, ale posiada i kocha zwierzęta.

5. WIEJSKIE DOMY I HOTELE – FLOWER POWER, NATUROTERAPIA

Pandemia zmieniła nasze oczekiwania wobec życia i pracy oraz sposób, w jaki chcemy spędzać czas w swoim życiu. Polacy z dużych miast (pracujący w biurach) często wracali w rodzinne strony, do rodziców lub dziadków na wsi lub decydowali się na wynajem lub zakup domu. Polacy uświadomili sobie potrzebę codziennego kontaktu z naturą. Znaczący jest wzrost sprzedaży wyposażenia wnętrz oraz roślin.

TIK TOK w Polsce rośnie i ma się świetnie

Media People w raporcie zwróciło też uwagę na dynamicznie rosnące znaczenie TIK TOKA w Polsce.

– Europa Środkowa, w tym Polska, to najszybciej rozwijający się rynek TikToka. Chiński gigant jest obecny na polskim rynku od ponad dwóch lat i od tego czasu ciągle rośnie. Coraz więcej marketerów uwzględnia tę platformę w swoich kampaniach reklamowych, aby dotrzeć do młodszych odbiorców, monitorować zaangażowanie użytkowników i wpływać na decyzje zakupowe. TikTok, z 13 milionami realnych użytkowników (według Gemiusa), jest obecnie trzecią najpopularniejszą platformą społecznościową w Polsce, po Facebooku i Instagramie. – Co ciekawe, w niektórych grupach celowych Tik Tok zaczyna pełnić rolę wyszukiwarki treści, porad a to realne przyszłe zagrożenie dla googla czy youtube – mówi Weronika Szwarc-Bronikowska, wiceprezeska MEDIA PEOPLE, współautorka CANual Report 2022.


W innym materiale prasowym możemy przeczytać także:

Marketing i sprzedaż są siłą napędową biznesu. Nie zmienia to jednak faktu, że ich budżety najłatwiej „uciąć” – nawet jeśli zmniejszenie inwestycji marketingowych w dłuższym czasie może doprowadzić do odczuwalnych strat w sprzedaży. Badania pokazują, że marki, które nie inwestują w działania marketingowe i wsparcia sprzedaży (w porównaniu do konkurencji) mogą stracić nawet 15% wartości swojego biznesu. Z kolei 60% firm, które zwiększyły nakłady na marketing w czasie recesji, odnotowało lepszy zwrot z inwestycji, a ponad połowa tych marek zauważyła wzrost ROI w okresie kolejnych dwóch lat.[1]

– Wszystkie firmy starają się dziś optymalizować budżety. To kluczowe zadanie, biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą i niepewnie rysujący się 2023 rok. Ale czy cięcie budżetów marketingowych to dobry kierunek? W dłuższej perspektywie to właśnie nieprzemyślane cięcia budżetów na marketing czy sprzedaż, mogą „położyć” nasz biznes. Choć to trudne, gdy wokół pojawia się wiele panicznych głosów, warto spojrzeć na kryzys nie tylko jak na zagrożenie, ale jak na szansę. Zamiast ograniczać budżety marketingowe, skupmy się raczej na dokładnym zbadaniu tego, jak zmieniły się potrzeby naszych odbiorców, jak dostosować do nowej sytuacji naszą strategię komunikacji, by adresowała rzeczywiste problemy klientów oraz które działania są najbardziej skuteczne i to na nie położyć największy akcent. Nie widzę możliwości, by móc rozwijać biznes skutecznie bez budżetu marketingowego na odpowiednim poziomie. – mówi Karol Kamas, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju, Sodexo Benefits and Rewards Services.

[1] Raport ROI Genome Intelligence Report, The Rules of Recession Proofing, Analytic Partners, 2022


Więcej newsów z tematyki MARKETING MIX przeczytasz TUTAJ.