Logo

Trade marketingTylko w OOH magazine

POS: podsumowanie 2023, prognozy na 2024 r. | Michał Odolak, ATS Display

Michał Odolak, Design Director z ATS Display podsumowuje miniony rok i przygląda się prognozom nowego.

Jako Design Director w firmie ATS Display, specjalizującej się w produkcji permanentnych materiałów POS, chciałbym podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnych trendów i prognoz, które będą towarzyszyć naszej branży w najbliższej przyszłości.

W ostatnich latach sektor POS przeszedł znaczącą transformację, kierując się ku innowacjom, które odzwierciedlają współczesne potrzeby rynku i konsumentów. Rok 2024 nie będzie wyjątkiem – obserwujemy kontynuację tych zmian, z naciskiem na jakość, zrównoważony rozwój i estetykę. Branże on-trade po latach ograniczeń przeżywają obecnie renesans, co skutkuje zwiększonym zainteresowaniem tymi sektorami. Firmy coraz śmielej inwestują w te kanały, aby wyróżnić się na tle konkurencji, co bezpośrednio przekłada się na jakość i spektakularność materiałów POS. To zmiana paradygmatu – z ilości na jakość. Ten sam klucz będzie obowiązywał w kanałach off-trade. Wydarzenia i eventy odgrywają kluczową rolę, stanowiąc platformę do angażowania klientów docelowych. Połączenie kanałów off i on-trade stało się jeszcze bardziej wyraźne dzięki organizowanym degustacjom w specjalistycznych punktach sprzedaży, posiadających zaplecze do tego typu aktywności oraz na dedykowanych eventach, jak na przykład festiwale whisky. W obliczu ograniczonej powierzchni sklepowej, restrykcji sieci oraz rosnącej konkurencji, istotna staje się nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka i widoczność. Firmy dążą do tworzenia standów, które przyciągną uwagę i zostaną zapamiętane przez konsumentów.

W kontekście materiałów rok 2024 będzie akcentował przesunięcie ku naturalności i ekologii. Surowe drewno, kamień i stal zyskują na popularności, zastępując mniej autentyczne imitacje. Ta zmiana symbolizuje głębsze zapotrzebowanie rynku na prawdziwość, trwałość i produkty przyjazne środowisku. Firmy, które ignorują ten trend, ryzykują utratę zaufania i lojalności klientów.

Jeśli chodzi o kształty i formy standów, producenci będą nadal czerpać inspiracje z branż architektonicznej i meblarskiej.

Łuki i obłości, które były już popularne w tych dziedzinach, znajdują swoje odzwierciedlenie w projektowaniu przestrzeni handlowych. Płynne linie i organiczne formy nie tylko przyciągają wzrok, ale także tworzą wrażenie nowoczesności i elegancji. Światło przestaje pełnić wyłącznie funkcję praktyczną, stając się kluczowym elementem tworzącym atmosferę i charakter przestrzeni sprzedażowej. Dynamiczne wykorzystanie oświetlenia pozwala na kreowanie unikalnych, zapadających w pamięć doświadczeń zakupowych.

Ekologia i zrównoważony rozwój ewoluują z pozycji trendów do niezbędnych elementów każdej strategii biznesowej. W 2024 roku konsument będzie jeszcze bardziej świadomy i wymagający; będzie szukał marek, które nie tylko oferują wysokiej jakości produkty, ale także odzwierciedlają wartości zrównoważonego rozwoju.

Rok 2024 w sektorze POS to będzie czas, kiedy jakość, zrównoważony rozwój, estetyka i innowacyjność przejdą na pierwszy plan. Firmy, które zrozumieją te zmiany i odpowiednio zareagują, zyskają przewagę na rynku, tworząc produkty, które nie tylko sprzedają, ale również tworzą wartość i odpowiadają na współczesne wyzwania.

Podsumowując, branża permanentnych materiałów POS w kategorii marek premium, jak i tych z kategorii FMCG, ewoluuje w dynamiczny sposób, odpowiadając na zmieniające się potrzeby rynku, oraz podążając za zrównoważonymi i estetycznymi rozwiązaniami. Projekty, które dominują w 2023 roku ukierunkują branżę na jeszcze bardziej innowacyjne i ekologiczne ścieżki w 2024 roku. ATS Display kładzie ogromny nacisk na doskonałość w projektowaniu, jednocześnie uwzględniając zrównoważony rozwój i ekologię, co stanowi filar naszej działalności w kategorii permanentnych materiałów POS.


Michał Odolak, Design Director. Związany z ATS Display od ponad 15 lat. Obecnie kieruje zespołem, odpowiadając za jakość tworzonych materiałów i wizerunek firmy. Wiedzę o projektowaniu zdobył nie tylko dzięki swojej pracy zawodowej, ale także podczas studiów architektonicznych i wrodzonej pasji do designu. Twórca wielu nagrodzonych kreacji na krajowych i międzynarodowych konkursach. Prywatnie ojciec trójki dzieci, miłośnik dobrej kuchni i polskiej literatury.


Więcej podsumowań można przeczytać TUTAJ.