Logo

Marketing MIXTylko w OOH magazine

Wygrana czy pułapka? Dane uczestników jako nowa waluta 

W świecie cyfrowym, gdzie granice pomiędzy realnymi a wirtualnymi doświadczeniami zacierają się na naszych oczach, konkursy online jawią się jako złotodajne żyły dla firm poszukujących danych. Co kryje się za łatwością, z jaką można wziąć udział w konkursie oferującym spektakularne nagrody za wpisanie swojego numeru telefonu i odpowiedź na jedno proste pytanie?

Wchodząc głębiej w świat aktywacji konsumenckich, w których np. do wygrania jest samochód, szybko odkrywamy, że ich prawdziwa wartość dla organizatorów tkwi nie w rozdawaniu nagród, a w zbieraniu danych. Przyjrzymy się bliżej mechanizmom tego procesu i jego wpływowi na użytkowników.

Niski próg wejścia

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak samochód czy wycieczka w egzotyczne miejsce na Świecie, często wymagają jedynie podania numeru telefonu i odpowiedzi na proste pytanie konkursowe. Ta metoda jest wyjątkowo skuteczna, ponieważ minimalizuje wysiłek wymagany od uczestników. Proces jest intuicyjny i nie wymaga zaawansowanych umiejętności czy długotrwałej rejestracji, co znacząco obniża bariery uczestnictwa. W rezultacie konkurs przyciąga szeroką gamę uczestników, zarówno tych zdecydowanych, jak i tych, którzy działają spontanicznie. Tym samym, organizatorzy mogą szybko zbudować obszerną bazę danych, co jest kluczowym celem każdej kampanii marketingowej.

Uśpiona czujność

Psychologia atrakcyjnych nagród działa na zasadzie natychmiastowego zainteresowania i emocjonalnego zaangażowania. Kiedy uczestnicy widzą możliwość wygrania czegoś wartościowego, jak samochód czy najnowsze gadżety, ich percepcja ryzyka związana z udostępnieniem danych osobowych często zostaje zepchnięta na drugi plan. Co więcej, atrakcyjność nagród sprawia, że uczestnicy często dzielą się informacją o konkursie w social mediach, nieświadomie stając się ambasadorami marki i zwiększając zasięg kampanii. Tym samym, wartościowe nagrody nie tylko motywują do udziału, ale także wzmacniają potencjalną wartość zgromadzonych danych.

Nieoceniona baza danych

Dane pozyskane poprzez konkursy, takie jak numery telefonów, stają się zasobem o nieocenionej wartości. Umożliwiają organizatorom nie tylko bezpośredni kontakt z uczestnikami, ale także długofalową komunikację. Numer telefonu umożliwia wysyłanie spersonalizowanych ofert, informacji o nowych konkursach czy sprzedaż tych danych innej firmie. Dzięki temu firmy mogą utrzymywać ciągłą interakcję z potencjalnymi klientami, co zwiększa szanse na konwersję i budowanie lojalności marki. Równocześnie, posiadanie szczegółowych danych umożliwia tworzenie bardziej ukierunkowanych i efektywnych kampanii reklamowych.

Darmowe pomysły na content

Konkursy są także doskonałym źródłem inspiracji dla twórców treści, jak na przykład w przypadku ekipy Youtuberów Bungee. Pytanie konkursowe, które zachęca uczestników do wymyślania „najbardziej szalonego zadania dla Bungee”, jest jednocześnie subtelną metodą crowdsourcingu pomysłów na treści. Każda odpowiedź może być potencjalnym materiałem na przyszłe odcinki, co znacząco obniża koszty i czas potrzebny na twórczy proces. To strategiczne podejście nie tylko zwiększa zaangażowanie widzów, ale także zapewnia twórcom ciągły przepływ świeżych i autentycznych pomysłów, które mają szansę spodobać się ich publiczności.

Czy gra jest warta świeczki?

Dla organizatora przeprowadzanie konkursów i loterii, w przypadku, gdy zainteresowanie taką aktywacją jest duże, jest zawsze opłacalne.  Uczestnictwo konsumenta w tego typu konkursach, choć kuszące, może prowadzić do zwiększonego natłoku ofert marketingowych, co dla wielu jest bardziej uciążliwe niż korzystne. Dane mogą również zostać przekazane innym podmiotom, co rozszerza krąg osób mających dostęp do osobistych informacji uczestników. Jest to cena, którą konsument sam musi rozważyć, czy jest warta zapłacenia.

Konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami doskonale pokazują, jak firmy mogą skutecznie budować bazy danych, oferując jednocześnie wartościowe nagrody swoim uczestnikom. Jest to ważna informacja dla każdego, kto rozważa udział w takich konkursach: zawsze warto dokładnie przeczytać regulamin i zrozumieć, na jakie warunki się zgadza.

Autor tekstu:  Jakub Ryznar, Concept & business development senior manager w Iskry I part of HOLO Group.


Więcej materiałów w podobnej tematyce przeczytasz TUTAJ.