Poligrafia Rolowo-stołowy Screen TruePress Jet UV w firmie Clicks

Rolowo-stołowy Screen TruePress Jet UV w firmie Clicks

0

W trakcie ostatnich targów Fespa w Niemczech firma „Clicks” sfinalizowała jedną ze swoich największych dotychczas inwestycji. O zakupie maszyny Screen TruePress Jet W3200 UV opowiada kierownictwo firmy.

Podczas targów Fespa, drukarka Screen TruePress Jet W3200 UV HS zyskała nową funkcjonalność. Dodatkowy system druku z roli na rolę pozwala na szybki druk produkcyjny, teraz także na mediach elastycznych.

Nowa hybryda miała swoją premierę na Fespie i zasili hale produkcyjną nowego nabywcy w najbliższym czasie.

– W naszej branży najważniejsze jest to aby klient otrzymał najwyższej jakości wydruki, produkty i realizacje. Nasz kierownik produkcji – Graham Legget – nie ukrywa, że spędził 6 ostatnich miesięcy na poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Zanim zapadła decyzja na finalny zakup urządzenia Screen Truepress Jet został zbadany cały rynek ploterów drukujących o szerokości 3.20 m. Omawiana maszyna potrafi drukować z prędkością do 150 metrów kwadratowych na godzinę. Zarówno na mediach podawanych z roli jak również ze stołu. Żadna inna maszyna nie oferuje takiej wydajności oraz elastyczności – podsumował Alan Rigglesford z firmy „Clicks”.

Nowy ploter produkcyjny Truepress Jet W3200UV oferuje zadruk w 8 kolorach CMYK, LC, LM i podwójny biały na mediach rolowych oraz płaskich.

– Wydajność tego urządzenia pozwoli zastąpić nasze poprzednie plotery. Dwie drukarki Inca Spyder oraz HP L65500, drukujące tylko z prędkością 20 metrów kwadratowych na godzinę. Ma to wiele zalet, gdyż hybryda Screen pozwala zastąpić kilka urządzeń. Dzięki temu możemy zaoszczędzić cenną powierzchnie w firmie. Jest również od nich szybsza dzięki czemu jesteśmy w stanie realizować zlecenia dla klientów o wiele szybciej – dodał Alan Rigglesford.

Firma „Clicks” dodaje, że posiada klientów, którzy mają niestandardowe zlecenia.

– Lubimy stawiać sobie nowe wyzwania i eksperymentować z nowymi mediami, tuszami oraz wykończeniami. Jest to kolejny powód dla którego wybieramy Truepress Jet. Nie tylko oferuje on pierwszorzędną jakość ale umożliwia nam również zadruk na szerokiej gamie materiałów. Od bardzo cienkich tekstyliów po ciężkie płyty metalowe. Możemy też drukować jedno a nawet 8 warstwowe grafiki. A nawet 75 lpi grafikę lentykularną – mówi Alan Rigglesford.

Druk wielowarstwowy i lentykularny

Druk wielowarstwowy (do ośmiu warstw) pozwala uzyskać wysokiej jakości efekty zmiennych grafik. Na przykład widocznych w dzień i w nocy (po podświetleniu) na mediach typu backlit. Technologia druku wielowarstwowego jest w pełni wspierane z poziomu oprogramowania. W którym to możemy ustalać także warstwy czarne jak i białe. Druk kolorem białym odbywa się bez utraty prędkości, gdyż jego warstwa jest nakładana dwukrotnie w czasie jednego przelotu karetki.

Równie ciekawą techniką druku zaimplementowaną przez Screen, jest druk lentykularny. Stosuje się go do tworzenia różnorodnych efektów wizualnych. Dzięki nim odnosimy wrażenie, że obiekty się poruszają czy wręcz wyskakują z medium. Dzięki łożom zdolnym obsłużyć wysoce stabilny transfer, drukarki Truepress Jet W3200UV mogą drukować bezpośrednio na soczewkach. To z kolei eliminuje konieczność kopiowania i pozwala na drukowanie z dużą wydajnością wysokiej jakości materiałów lentykularnych.

Głowice i stół

Głowice umożliwiają druk w rozdzielczości 1000 dpi. Przekłada się to na możliwość produkcji grafik w jakości fotograficznej jak i tych przeznaczonych do ekspozycji zewnętrznych. Przy produkcji wysokonakładowej istotna jest funkcja mapowania dysz. Ma ona na celu kompensację zatkanych dysz. Dzięki temu druk produkcyjny może odbywać się w trybie ciągłym. Dodatkowo ploter posiada zaawansowane funkcje czyszczenia dysz, bez użycia atramentu co daje dodatkowe oszczedności sięgające kilkunastu procent.

Ciekawostką jest fakt, że głowice kalibrowane są jeszcze w fabryce. W takiej postaci są dostarczane na miejsce instalacji. Tak samo perfekcyjnie płaski stół również jest kalibrowany jeszcze u producenta. Jego obszar roboczy wynosi 3,20 na 1,60 m i wyposażony jest w 6 niezależnych stref podsysu. Możemy na niego położyć nośniki o grubości do 50 mm. System próżniowy reguluję siłę ssącą i aktywuje odpowiednie strefy w zależności od wielkości i rodzaju materiału.

Atramenty z tej samej fabryki

W pełni nasycone kolory nawet na materiałach elastycznych mamy zawdzięczać atramentowi UV wytwarzanemu przez producenta maszyny. Screen TruePress Jet W3200 UV korzysta z atramentów uniwersalnych. Oznacza to, że można je stosować zarówno na podłoża sztywne jak i rolowe. Co więcej, podatne są one na formowanie i nawet dwukrotne rozciąganie. Atramenty Screen dodatkowo cechują się bardzo dobrą przyczepnością do materiałów różnego typu. Charakteryzuje je bardzo wysoki stopień pigmentacji. Efektem tego jest na niższe zużycie atramentu do uzyskania oczekiwanego efektu. Przy głowicy – w najbardziej newralgicznym miejscu – znajduje się także system kontroli temperatury atramentu. Kolor biały, jest przechowywany w 2 zbiornikach z recylkulatorem.

Szybki w użytkowaniu

Truepress Jet marki Screen został zaprojektowany z myślą o oszczędności czasu i naładu pracy. Urządzenie jest gotowe do startu w kilka minut. Do jego obsługi oprócz interfejsu zastosowano niezawodne, najwyższej klasy oprogramowanie Caldera RIP.

– Zmiana z trybu rolowego na stołowy i odwrotnie trwa dosłownie chwilę. Potwierdza to wysoka elastyczność maszyny Screen – mówi Paweł Stania z działu marketingu polskiego dystrybutora.

Polskim dystrybutorem systemów UV marki Screen jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

KL