Logo

Event MIX

Spektakl „ZAPORA. Nigdy się nie poddamy!” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym

Lubelskie Centrum Konferencyjne to #nietylkokonferencje. LCK z powodzeniem uprawia event-marketing na najwyższym poziomie.

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Lubelskie Centrum Konferencyjne wraz z Fundacją Inside Out zaprasza na premierę spektaklu „ZAPORA. Nigdy się nie poddamy!”

„Zapora. Nigdy się nie poddamy!”

to spektakl historyczny przedstawiający losy majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora. Zapora to bohater zapomniany, niewygodny. Cichociemny – dowódca, komendant, „Stary”. Spektaklowy Zapora opowiadany jest wspomnieniami żołnierzy. Podstawą dramaturgiczną są zmagania grupy aktorskiej pracującej nad nową premierą, właśnie tą, która jest grana przed widzami. Jest to zapis próby do spektaklu „Zapora. Nigdy się nie poddamy!”. Oszczędny w scenografii, wsparty multimediami, dramatyczny, nieraz komediowy – jak życie. Wydarzeniom scenicznym towarzysz muzyka – współczesne, gitarowe aranżacje przedwojennych szlagierów i piosenek partyzanckich.

Jak możemy się spodziewać wydarzenie nie będzie zwykłą premierą. LCK wraz z Fundacją planują szereg atrakcji związanych z epoką i jednocześnie upamiętniających wyklętych bohaterów. Będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych przedmiotów przekazanych przez samych „Zaporczyków” i ich potomków, a także wystawę wojskowych aut historycznych. Atrium LCK zostanie zaaranżowane przez grupę rekonstrukcyjną. Rekonstruktorzy w oryginalnych strojach, z bronią z epoki z pewnością  wywołają dreszcz emocji i przeniosą uczestników w przeszłość.

Zatem obejrzeć będzie można nie tylko spektakl historyczny w niezwykłej konwencji, ale też poczuć klimat niebezpiecznych czasów. Połączenie nowoczesnego obiektu z historią żołnierzy wyklętych na pozór wydaje się niecodzienne. Jednak należy pamiętać, że LCK jest jednostką samorządową i jako taka chce podkreślić swoje osadzenie w tradycjach państwowych.

– W ubiegłym roku wsparliśmy organizację spektaklu „Pilecki. Raport”, który odbył się w LCK na początku marca. Pomimo pandemii zainteresowanie spektaklem było bardzo duże i oprócz premiery odbyło się także kilka spektakli popremierowych. Stąd pomysł na cykl. Co roku, 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” chcemy upamiętniać bohaterów, o których przez długi czas nie można było wspominać. Pierwsza postać jaka przyszła mi do głowy to właśnie Hieronim Dekutowski pseudonim „Zapora”, można chyba użyć określenia Pilecki Lubelszczyzny – mówi Aleksander Batorski, Dyrektor LCK i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane z programu Warto być Polakiem organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego. Beneficjentem grantu jest Fundacja Inside Out

Cele programu:
– Pielęgnowanie polskości
– Ochrona narodowego dziedzictwa
– Przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski
– Przywołanie postaci godnych do naśladowania
– Pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń, którzy dzięki swojej niezłomności zdali egzamin w godzinie próby
– Pokazanie tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego.

 


 

Więcej newsów branży eventowej znajdziesz TUTAJ.

Inspiracji eventowych szukaj podczas Festiwalu Marketingu.