Wydarzenia Pol’and’Rock kolejny raz przypomina, jak ważna jest dostępność wydarzeń

Pol’and’Rock kolejny raz przypomina, jak ważna jest dostępność wydarzeń

0

Weronika i Dariusz – wieloletni uczestnicy Festiwalu Pol’and’Rock. Do tej pory Weronika była na 7 festiwalach a Dariusz na 5, fot. Edyta Kurycka

Za nami 27. Pol’and’Rock Festival, który w tym roku odbył się na Lotnisku Makowice-Płoty. Trwa etap podsumowywania wydarzenia w nowej przestrzeni, a także zbierania opinii ze strony uczestników. Dużą wagę kolejny raz organizatorzy poświęcają podsumowaniu dostępności wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Od kilku już lat ważnym zadaniem dla organizatorów Festiwalu Pol’and’Rock jest dostosowanie miejsca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W 2019 roku za swoje działania związane ze zwiększaniem dostępności wydarzeń – Fundacja WOŚP została wspólnie z marką Mastercard nagrodzona wyróżnieniem Golden Arrow w kategorii CSR za akcję Backpacks rock Pol’and’Rock (technologie w służbie niesłyszącym).

– Chcemy by nasze wydarzenia były otwarte dla wszystkich, dla których ważna jest idea przyjaźni i miłości. Jesteśmy dumni, że z roku na rok udaje nam się wprowadzać kolejne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wiemy, że jeszcze długa droga przed nami i będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby nasz Festiwal był jeszcze bardziej dostępny i przyjazny, ale już dzisiaj widzimy, że zmiana miejsca także w tym wypadku, była dobrą decyzją i pozwoliła większej liczbie uczestników z niepełnosprawnościami bawić się w samym centrum wydarzeń – mówi Anna Jadwiga Orzech, Rzeczniczka Prasowa Fundacji WOŚP.

W tym roku nowe miejsce dodatkowo pomogło w tym wyzwaniu- płaska przestrzeń i długi, asfaltowy pas startowy, wokół którego koncentrowało się życie Festiwalu – ułatwiło wielu osobom pojawienie się i poruszanie się po Festiwalu. Dzięki nowej formule i ukształtowaniu terenu po raz pierwszy można było także przygotować parking dla OzN.


Uczestniczki Festiwalu Pol’and’Rock, fot Michał Kwaśniewski

Nie zabrakło też tradycyjnych już elementów infrastruktury takich jak podest przed Dużą Sceną (przeznaczony także dla osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami), 10 toalet na całej festiwalowej przestrzeni, prysznic dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, a także podjazdy w najważniejszych miejscach Festiwalu. Dla uczestników Festiwalu na wózkach Fundacja Avalon – jedna z organizacji pozarządowych na ASP – przygotowała punkt napraw.

mapa 27. Pol’and’Rock Festival z zaznaczonymi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami
Na Akademii Sztuk Przepięknych kolejny raz postawiono na tłumaczenia każdego ze spotkań na Polski Język Migowy. Karina Akseńczuk i Jola Gradowska z firmy Sevenet S.A. już po razy piąty zapewniły, że wszyscy uczestnicy na miejscu i uczestnicy online mogli skorzystać z pełnej oferty wyjątkowych rozmów.